Pieczenie i dyskomfort okolic intymnych to spory problem, który nie pozwala kobiecie cieszyć się codziennością i normalnie w niej funkcjonować. Choć mężczyźni też mogą zmagać się z infekcją intymną, to jednak panie o wiele częściej zgłaszają tego typu problem. Przyczyn może być tutaj wiele, rozpoczynając od złej diety, przez niewłaściwą higienę, a kończąc na noszeniu ciasnych ubrań i nieoddychającej bielizny. Pytanie brzmi jednak: jak radzić sobie z infekcją intymną oraz jak zmniejszyć intensywność objawów?
Przyczyny infekcji intymnych
Infekcja intymna może pojawić się na wskutek działania grzybów, bakterii, wirusów czy pasożytów. Dlatego też trudno zdiagnozować, co właściwie dolega kobiecie i jakie kroki powinna ona podjąć, aby ponownie cieszyć się zdrowiem. Infekcja grzybicza to najczęściej drożdżaki z rodzaju Candida, które występują w przypadku zmian hormonalnych, obniżenia odporności, noszenia obcisłej bielizny, stosowania antybiotyków, a także po długotrwałym stosowaniu tamponów. Infekcja bakteryjna oznacza zaburzenie równowagi mikrobiologicznej okolic intymnych, np. w wyniku zbyt intensywnej higieny czy używania agresywnych kosmetyków. Ten typ zakażenia najczęściej jest wywoływany przez bakterię o nazwie Gardnerella. Pojawia się ona przy braku pałeczek kwasu mlekowego, które są niezbędne w kobiecej mikroflorze bakteryjnej. Z kolei infekcje wynikające z obecności pasożytów mają zazwyczaj miejsce w przypadku zakażenia drogą płciową. Przykładem jest rzęsistkowica, która prowadzi do naprawdę bolesnych objawów. Zakażenie wirusem również jest wynikiem stosunku płciowego. To jednak nie wszystko. Infekcji intymnej możemy też nabawić się z powodu połogu, miesiączki, niedoborów żelaza, ciał obcych znajdujących się w pochwie czy nawet korzystania z publicznej toalety.
Najczęstsze objawy infekcji intymnej
Najczęstszym symptomem infekcji intymnej jest oczywiście swędzenie i pieczenie w okolicach pochwy oraz sromu. Mogą być to wyjątkowo dokuczliwe dolegliwości, a każdy ruch czy nawet korzystanie z toalety przynoszą dla kobiety spory dyskomfort. Infekcji intymnej towarzyszy też zaczerwienienie czy obrzęk. Szczególnie problematyczny może być przypadek, w którym kobieta akurat przechodzi miesiączkę. Wówczas założenie tamponu czy kubeczka jest wręcz niemożliwe przez doskwierający ból, a podpaski mogą wzmagać pieczenie oraz swędzenie. Nie pomogą również upalne dni lub noszenie ciasnej bielizny. Kobieta może także zmagać się z suchością pochwy i bólem podbrzusza. Oprócz tego typowymi objawami są zmiany w zapachu, konsystencji i kolorze wydzieliny. Staje się ona nietypowa – może być zarówno ciemniejsza, jak i biała, przypominająca twarożek. Wzmożona ilość wydzieliny to istotny sygnał, że coś zaburza naturalną równowagę mikroflory pochwy. Białe wypływy mogą świadczyć o infekcji grzybiczej, natomiast ich żółtawy lub zielonkawy odcień oraz nieprzyjemny zapach najczęściej pojawiają się przy infekcji bakteryjnej.
Leczenie infekcji intymnych – odpowiednie preparaty
W przypadku pojawienia się powyżej wymienionych objawów kobieta powinna jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie. W wielu sytuacjach może być konieczna wizyta u ginekologa, ponieważ dyskomfort jest na tyle duży, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Lekarz zdiagnozuje infekcję oraz zaleci właściwe leczenie, a w tym stosowanie odpowiednich preparatów na receptę. Najczęściej są to maści, żele do higieny intymnej oraz globulki dopochwowe. Leczenie trwa zazwyczaj kilka dni, a dobrze przepisane środki łagodzą objawy już po pierwszym użyciu. Istnieje jednak wiele preparatów niewymagających recepty, które powinnaś dostać w każdej aptece. Jeśli tylko zauważysz niepokojące objawy, zastosowanie odpowiednich środki powinno skutecznie uporać się z infekcją. Czasem wystarczający okazuje się żel do higieny intymnej na bazie kory dębu. Posiada ona właściwości przeciwzapalne, ściągające, antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Delikatny żel pomoże pozbyć się pieczenia, swędzenia, a jednocześnie zadziała na źródło problemu. Preparat warto stosować rano i wieczorem, by zawsze czuć się świeżo i móc swobodnie wykonywać codzienne zadania. Pamiętajmy jednak o tym, aby do okolic intymnych używać osobnego ręcznika, który będzie wymieniany po każdym myciu.
Diametralny wpływ na nasze zdrowie ma również sen. Jego niezbędnym elementem jest natomiast wygodny materac od Fit.4.Sleep, który dostaniesz m.in. w salonach w Ruda-Śląska. Dobre podłoże do wypoczynku to gwarancja właściwej regeneracji!
Domowe sposoby na infekcje intymne
Aby zwalczyć infekcję intymną, można też skorzystać z domowych sposobów. Najbardziej skutecznym mogą być nasiadówki z ziół, takich jak rumianek, szałwia, czy kora dębu. Ich stosowanie pomaga nie tylko pozbyć się dolegliwości, ale także daje pewność, że nie podrażniają, ani nie pogłębiają objawów, jak to niekiedy bywa w przypadku używania zapachowych preparatów kosmetycznych. Aby wykonać nasiadówkę, do miski wlewamy około 5 litrów gorącej wody, a następnie zaparzamy w niej 50 g suszonych ziół. Ustawiamy się w taki sposób, żeby parująca woda ogrzewała nasze miejsca intymne. Ulgę może przynieść również kąpiel z sodą oczyszczoną. Ma ona właściwości ściągające, przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia. Tak przygotowana kąpiel przywróci też naturalne pH pochwy, co pomoże w pozbyciu się upławów. Istotne jest to, aby sodę oczyszczoną rozpuścić w ciepłej wodzie, a nie gorącej. Na jej 1 litr możemy wsypać 1 łyżeczkę roztworu. Ważne jest także, to aby kąpiel nie była dłuższa niż 15 minut. Poza tym nie można jej przeprowadzać codziennie – najlepiej wykonywać ją maksymalnie dwa razy w tygodniu. Innym ciekawym sposobem jest wykorzystanie jogurtu naturalnego lub oleju kokosowego. Te produkty możesz zastosować miejscowo, aby złagodzić podrażnienia oraz wspomóc walkę z infekcją. Dodatkowo jogurt naturalny zawiera żywe kultury bakterii (probiotyki), które przywracają naturalną równowagę mikroflory pochwy. W walce z infekcją intymną istotna jest oczywiście codzienna higiena i częsta zmiana bielizny (powinna być ona przyjazna dla skóry oraz przewiewna). Zwróć też uwagę na swoją dietę, która powinna być bogata w probiotyki wspierające florę bakteryjną organizmu. Unikaj wilgotnych środowisk, gdyż sprzyjają one rozwojowi grzybów i bakterii.
Infekcja intymna to dokuczliwy problem, ale na szczęście istnieją skuteczne sposoby, aby go wyeliminować. Ważne jest to, żeby nie bagatelizować objawów i szybko działać. Odpowiednie preparaty czy domowe metody pomogą Ci złagodzić symptomy. Jednak w przypadku naprawdę silnych dolegliwości warto wybrać się do ginekologa, który dogłębniej zdiagnozuje problem i wystawi receptę na właściwe lekarstwa.
Przeczytaj także: Jakie materace warto wybrać w 2024 roku?