Każdy z nas codziennie dąży do lepszej wersji samego siebie. Najczęściej skupiamy się na wyglądzie fizycznym – chcemy schudnąć, wysmuklić swoją sylwetkę i w ten sposób sprawić, że w końcu pokochamy swoje ciało. Jednakże nieustanne dążenie do zrzucenia wagi może być zgubne i posiadać źródło problemu znacznie głębiej, dotykając zdrowie psychiczne. Okazuje się, że błędne koło odchudzania dotyczy naprawę wielu osób, które nawet nie mają o tym świadomości. Wyrwanie się z tego stanu jest możliwe, ale wymaga najpierw zrozumienia, co przyczynia się do niepowodzeń. Dlaczego jest tak, że nie możemy raz, a skutecznie schudnąć? Jak uniknąć efektu jo-jo i zdrowo pozbyć się dodatkowych kilogramów? Na te pytania odpowiemy w tym artykule!

Odchudzanie zaczyna się od eliminacji

Odchudzanie to długotrwały proces. Warto sobie uświadomić to, że nie jesteśmy w stanie uzyskać wymarzonej wagi w kilka dni czy nawet w dwa miesiące. Większość z nas spodziewa się cudów w sytuacji, w której eliminuje ze swojej diety takie produkty, jak słodycze, przekąski, alkohol, artykuły węglowodanowe Jak wyrwać się z błędnego koła odchudzania?czy białkowe. Mało kto zdaje sobie sprawę, że nie tędy leży droga w efektywnym odchudzaniu. Myślimy sobie: “koleżanka dała radę, to my też podołamy”. Nierzadko słyszymy, że wystarczy nie słodzić kawy czy zrezygnować ze słodkich przekąsek, aby momentalnie zauważyć rezultat. Rzeczywistość pokazuje zupełnie co innego. Jest to wynik tego, że niestety błędnie definiujemy słowo “dieta”. Najczęściej kojarzy się ona nam z restrykcjami i koniecznością odłożenia ulubionych produktów, które od tej chwili uchodzą za “niedozwolone”. Powinniśmy jednak wiedzieć, że dieta to nie eliminacja. Restrykcje w procesie odchudzania nie działają, lecz są nam znajome, bo wiemy, czego możemy się po nich spodziewać. Nawet jeśli uda się nam osiągnąć zamierzony cel, szybko dopada nas frustracja i efekt jo-jo. Chudniemy kilka kilogramów, ale po zakończeniu diety wracamy do starych nawyków żywieniowych. Efekt jo-jo pojawia się też w momencie, w którym zrzuciliśmy wagę w zbyt krótkim czasie. Organizm stara się nadrobić kalorie, dlatego nie jesteśmy w stanie utrzymać zgrabnej sylwetki. Chcąc naprawdę schudnąć, powinniśmy więc odrzucić na bok wszystkie restrykcyjne sposoby. Dobra dieta to taka, która jest przyjemna i nie zmusza nas do rezygnacji ze wszystkich ulubionych produktów żywnościowych.

Skupienie się na wadze, a nie na zdrowiu

Błędne koło odchudzania wiąże się też często z nieodpowiednimi priorytetami. W sytuacji, w której chcemy zrzucić zbędne kilogramy, niestety rzadko skupiamy się na własnym zdrowiu. Zależy nam na tym, aby jak najszybciej osiągnąć cel bez względu na drastyczność podejmowanych działań. Decydujemy się na głodówki i niskokaloryczne diety (a to wszystko jedynie po to, aby w końcu doświadczyć efektu jo-jo). Czy takie podejście jest mądre i przemyślane? Z pewnością nie. Każdy, kto dba o swoje zdrowie, wie, że głodzenie swojego organizmu to droga na skróty, która ostatecznie prowadzi donikąd. Posiadamy obsesję na punkcie swojej wagi, a każdego dnia sprawdzamy, czy zmalała ona choćby o jedną cyfrę. Gdy liczby stają się głównym wyznacznikiem sukcesu, wszelkie fluktuacje masy ciała (spowodowane np. retencją wody, cyklem hormonalnym) mogą prowadzić do frustracji i szybkiego porzucenia wysiłków. Zamiast się codziennie ważyć, warto skupić się na innych aspektach diety, takich jak poprawa kondycji fizycznej, większa energia czy lepszy sen. Ostatecznie możemy sprawdzać swoje wymiary, np. w talii, klatce piersiowej oraz biodrach. Dadzą one bardziej adekwatny obraz sytuacji niż cyferki na wadze.

Jedzenie dotykają nasze emocje

Nadmierne jedzenie i wzmożony apetyt mogą wynikać nie tylko z głodu, ale z naszych emocji. Przekąski są sposobem na to, aby lepiej radzić sobie ze stresem i innymi negatywnymi odczuciami. W takiej sytuacji warto praktykować świadome jedzenie. Decydując się na kolejny posiłek, powinniśmy się zastanowić, czy jest on potrzebą naszego ciała, czy jedynie odskocznią od problemów natury psychicznej. Zwracajmy uwagę na to, co spożywamy, jak się czujemy i czy faktycznie jesteśmy głodni. Zamiast sięgać po przekąski w chwilach stresu, warto znaleźć inne metody radzenia sobie z emocjami, takie jak medytacja, rozmowa z przyjacielem czy aktywność fizyczna. Pomocny może być również harmonogram regularnych posiłków. Ustalmy, w jakich godzinach będziemy się posilać, a między kolejnymi posiłkami starajmy się nie podjadać. Jedzenie powinno być na tyle syte i zbilansowane, abyśmy nie odczuwali potrzeby sięgania po słodkie czy słone.

Na zdrowie składa się nie tylko odpowiednia dieta, ale także treściwy sen na komfortowym materacu, np. ze strony https://fit4sleep.pl/. Odpowiednie podłoże to klucz do prawdziwie regenerującego wypoczynku. Warto odwiedzić salony w Ruda-Śląska, aby zapoznać się z różnorodnymi modelami materacy.

Brak konkretnego planu i niedostateczna wiedza

Jedzenie intuicyjne może być skuteczne, ale tylko w przypadku, gdy posiadamy dostateczną wiedzę na temat odżywiania. Często wmawiamy sobie, że jesteśmy głodni, a nasz organizm potrzebuje nieco więcej pożywienia. W rzeczywistości nie mamy nawet pojęcia, ile kalorii dzienne spożywamy. Wartości te mogą być równie zaskakujące co my w sytuacji, w której dopada nas efekt jo-jo czy nadal nie widzimy rezultatów swojego “odchudzania”. Brak konkretnego planu jest ryzykowny i z pewnością wydłuży proces zrzucania wagi. Aby schudnąć, konieczne są stanowcze, trwałe zmiany, nie tylko w diecie, ale także w sposobie myślenia. Zamiast całkowicie eliminować ulubione produkty, można zastanowić się, jak spożywać je w umiarkowanych ilościach. Istotny jest także plan na czas po odchudzaniu, aby móc utrzymać wymarzoną sylwetkę.

Co jest kluczem w skutecznym odchudzaniu?

Albert Einstein powiedział kiedyś: “Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”. Sentencja ta idealnie odnosi się do dzisiejszych diet eliminacyjnych. Podejście oparte na restrykcjach nigdy nie zagwarantuje tego, na czym nam naprawdę zależy. Efekty mogą być jedynie chwilowe, ale też nie całkowicie satysfakcjonujące. Nawet jeśli uda się nam zrzucić te kilka kilogramów, z pewnością ucierpi nasze zdrowie psychiczne. Kluczem w skutecznym odchudzaniu jest dostosowanie diety do własnych potrzeb, jednocześnie słuchając tych swojego ciała. Nie obędzie się tutaj bez zmiany nawyków i nie ma co ukrywać, że ten krok może być najtrudniejszym do podjęcia. Jednakże dieta z ulubionymi produktami jak najbardziej jest możliwa – wystarczą chęci oraz zaangażowanie, aby już wkrótce zauważyć pierwsze efekty odchudzania.

Wyrwanie się z błędnego koła odchudzania wymaga w pierwszej kolejności zmiany podejścia i toku myślenia. Brak efektów najczęściej jest skutkiem złej taktyki, zwłaszcza związanej z wojną myśli, którą podejmujemy w swoim własnym umyśle. Lubimy eksperymentować i jesteśmy przeświadczeni, że przecież “wiemy najlepiej”, co potrzebuje nasze ciało. Jedynie konkretny plan oraz otwartość na trwałe zmiany pozwolą osiągnąć sukces i wymarzoną figurę.

Przeczytaj także: Sennik Zdrada: Rozszyfruj Tajemnicę Snów o Zdradzie