Aranżacja sypialni opiera się przede wszystkim na wybraniu odpowiedniego stylu. Do najpopularniejszych zalicza się styl skandynawski, nowoczesny oraz klasyczny. Dominują w nich stonowane kolory, które korzystnie wpływają na jakość i długość naszego wypoczynku. Warto tutaj zauważyć, że sposób urządzania sypialni zależy od wieku użytkownika. A czym one mogą się różnić?
Sypialnia dla dziecka
Dzieci potrzebują swojej przestrzeni, którą zapewnić im może sypialnia. Możemy podzielić ją na dwie główne części. Pierwsza z nich to strefa rozrywki – to właśnie tutaj nasza pociecha ma wszystkie swoje zabawki i może się bawić m.in. lalkami czy klockami. Druga natomiast przeznaczona jest wyłącznie do wypoczywania. Dzieci potrzebują średnio 9-14 godzin snu, a kwestia ta w dużej mierze zależy od wieku. Aby stworzyć komfortowe warunki, warto postawić na wysokiej jakości materac do spania, oraz inne akcesoria sypialniane, takie jak poduszka czy kołdra 135×200.
Sypialnia dla nastolatka
Kończy się okres dziecięcy, a pojawiają nowe obowiązki – w tym szkoła i intensywna nauka. To właśnie w tym czasie nasze pociechy odkrywają, kim są i co chcą robić w życiu. W przeciwieństwie do sypialni dziecięcej tutaj wyróżniamy trzy odrębne strefy:
-
strefa nauki – składa się z biurka, fotela i ewentualnie niewielkiego regału na książki – ma ona na celu zapewnienie komfortowych warunków do nauki,
-
strefa relaksu – pozwala na odpoczynek po ciężkim dniu w szkole, a także rozwój pasji,
-
strefa wypoczynkowa – obejmuje ona głównie łóżko, które składa się z idealnie dopasowanego do zmieniającego się ciała nastolatka materaca.
Sprawdź ofertę: https://sleepinghouse.pl/140-materace-100×200
Sypialnia dla dorosłego
Sypialnia osób dorosłych to najczęściej sypialnia małżeńska. Oznacza to, że powinna być urządzona w taki sposób, aby spełniała potrzeby i oczekiwania nie jednej, a dwóch osób. Strefę tą możemy przeznaczyć wyłącznie na relaks, przez co wystarczy tylko zainwestować w szafę i komodę, szafki nocne czy łóżko, które powinno być wyposażone w materac dla dwojga. Wówczas jest w stanie zapewnić odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa oraz stabilizację całej sylwetki. Dzięki temu nasze ciało regeneruje się pod kątem fizycznym i psychicznym, a my możemy prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Oprócz tego warto postawić na poduszkę ergonomiczną, ciepłą kołdrę i prześcieradło 200×200.
Sypialnia dla seniora
Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, seniorzy idą do sypialni po to, aby się porządnie wyspać. Oznacza to, że powinniśmy się tutaj skupić przede wszystkim na komfortowym łóżku i materacu, który:
-
idealnie dopasował się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika,
-
redukuje dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa,
-
minimalizuje ryzyko rozwoju lub pogłębienia się schorzeń kręgosłupa.
W zależności od zainteresowań osoby starszej można również postawić na kącik relaksu, który jest wyposażony, np. w wygodny fotel i regał na książki.
Ilość snu zależy od wieku człowieka – małe dzieci potrzebują go więcej, gdyż wciąż się rozwijają, a osoby starsze mniej, z uwagi na niską aktywność. Nie da się jednak zaprzeczyć, że niezależnie od sposobu urządzenia sypialni, najważniejszą funkcję pełni w niej łóżko oraz wygodny materac.