Astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc to dwie choroby układu oddechowego, które znacząco wpływają na jakość życia pacjentów. Obie te schorzenia mają różne przyczyny, objawy i metody leczenia, ale łączy je fakt, że utrudniają prawidłowe oddychanie. A na czym tak dokładnie polegają, jakie są ich główne cechy oraz metody leczenia? Oto najważniejsze informacje, które pomogą nam zrozumieć te schorzenia!

Czym jest astma?

Szacuje się, że astma to jedna z poważniejszych chorób cywilizacyjnych, na którą chorują zarówno dzieci, jak i dorośli. Jest to choroba zapalna dróg oddechowych, która charakteryzuje się niekontrolowanym skurczem oskrzeli i zwężeniem dróg oddechowych. Do jej rozwoju dochodzi pod wpływem bodźca, który pobudza komórki układu immunologicznego do uwalniania czynników stanu zapalnego. W efekcie następuje pogrubienie błony śluzowej oskrzeli, która zaczyna w zbyt dużej ilości produkować śluz. Przedłużający się stan zapalny może doprowadzić do trwałej przebudowy dróg oddechowych i utrwalenia zwężenia, tzw. obturacji oskrzeli. W jej rozwoju spory udział odgrywają czynniki genetyczne oraz środowiskowe. W grupie ryzyka znajdą się przede wszystkim osoby regularnie palące papierosy. Poza tym, do astmy predysponować może m.in. zapalenie oskrzelików, częste infekcje dróg oddechowych, niska masa urodzeniowa, nadmierna masa ciała, a także stosowanie niektórych leków (np. kwasu acetylosalicylowego).

Jak objawia się astma oraz jakie czynniki przyczyniają się do zaostrzeń?

Astma i POChP - czym są oraz jak je leczyć?Za podstawowe objawy astmy uważa się świszczący oddech, trudności w złapaniu oddechu, uczucie ściskania w klatce piersiowej, czy obecność w drogach oddechowych trudnej do odkrztuszenia plwociny. Charakterystyczny jest tutaj także kaszel, który ma największą intensywność w nocy lub nad ranem. Jednym z objawów astmy mogą być także zaburzenia snu. Wynika to z charakterystycznych objawów, które utrudniają zasypianie oraz przyczyniają się do zmniejszenia efektywności snu. Aby tego uniknąć, należy zgodnie z zaleceniami stosować leki, a także wyposażyć swoje łóżko w wysokiej jakości materac Ruda-Śląska. Stanowi on nie tylko komfortowe podłoże do spania, ale również gwarantuje higieniczne i antyalergiczne warunki do wypoczywania. Więcej informacji o dostępnych modelach znajdziemy na sleepmed.pl. Warto zaznaczyć, że objawy astmy mogą się nasilać, doprowadzając od napadów i zaostrzeń choroby. Najczęściej dochodzi do tego poprzez kontakt a alergenami, zakażenia układu oddechowego, zanieczyszczone powietrze, wysiłek fizyczny, silny stres, zimne powietrze, niektóre pokarmy czy leki.

Na czym polega leczenie astmy?

Osoby, które podejrzewają i siebie astmę, powinny zgłosić się w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego. Po zebraniu wywiadu, zbadaniu oraz wykluczeniu innych dolegliwości możemy zostać skierowanie na konsultacje do pulmonologa. Sama diagnostyka – oprócz wywiadu i badaniu przedmiotowym, opiera się także na badaniu spirometrycznym. A co w przypadku stwierdzenia astmy? Z pewnością dostaniemy leki, które będą dopasowane do stopnia ciężkości choroby, a także częstotliwości i nasilenia objawów. Jednak z pewnością będą to leki kontrolujące przebieg astmy, które przyjmujemy regularnie oraz niezależnie od występowania objawów, a także leki doraźne. Są one używane tylko i wyłącznie w przypadku nagłego skurczu oskrzeli oraz duszności.

Czym jest POChP?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc – w skrócie POChP, to schorzenie układu oddechowego, polegające na występowaniu utrwalonego zwężenia oskrzeli, które zmniejsza przepływ powietrza. Jak się okazuje, sama choroba może wywierać również negatywny wpływ na inne narządy oraz układy organizmu, przyczyniając się m.in. do zaniku mięśni szkieletowych, chorób serca, osteoporozy, depresji czy cukrzycy. Najczęściej występuje w wieku średnim oraz starszym. Eksperci podkreślają, iż wczesne rozpoznanie choroby jest warunkiem szybkiego podjęcia terapii, która może spowolnić proces rozwoju POChP. Niestety świadomość na temat POChP w Polsce jest na tyle niska, że pacjenci często zgłaszają się do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. Warto tutaj zaznaczyć, że podstawowym czynnikiem ryzyka POChP jest dym tytoniowy, który odpowiada za ok. 90% wszystkich zachorowań. Oprócz tego za główne przyczyny zachorowania uznaje się zanieczyszczenie powietrza, infekcje dróg oddechowych czy astma i nadreaktywność oskrzeli.

Jak objawia się POChP oraz jakie czynniki przyczyniają się do zaostrzeń?

Jeśli chodzi o objawy POChP, to początkowe stadium objawia się długotrwałym kaszlem połączonym z odkrztuszaniem plwociny, który występuje często w godzinach porannych. Poza tym, wraz z rozwojem choroby pojawia się duszność, ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech czy też trudności w nabraniu powietrza. Tak naprawdę POChP może rozwijać się przez wiele lat. Sam postęp choroby często ma różny przebieg, co zależy od wielu czynników, takich jak np. wiek pacjenta, jego pojemności płuc czy częstotliwość oraz ilość wdychanych zanieczyszczeń. Należy tutaj także zaznaczyć, że do zaostrzeń dochodzi przeważnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to nasila się kaszel, a plwocina może zmienić się, że śluzowej w ropną. W tym przypadku pokrywają się one z przyczynami rozwijania się przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Na czym polega leczenie POChP?

Warto tutaj zacząć od tego, że POChP powinno się podejrzewać u każdego pacjenta po 40. roku życia, który jest długoletnim palaczem tytoniu lub przebywa w zanieczyszczonym środowisku oraz skarży się na długotrwały kaszel z odkrztuszaniem plwociny. Samo rozpoznanie następuje na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badania przedmiotowego, spirometrii i RTG płuc. W celu zdiagnozowania ewentualnych powikłań lekarz może zlecić badania dodatkowe, takie jak na przykład gazometria czy EKG. Samo leczenie natomiast powinno być wielokierunkowe i odnosić się do czynników farmakologicznych oraz niefarmakologicznych. Uwzględniają one leki rozszerzające oskrzela oraz kortykosteroidy, a także zaleca się długotrwałą tlenoterapię, zmniejszenie narażenia na czynniki ryzyka czy edukację zdrowotną.

Astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc stanowią wyzwanie dla wielu osób na całym świecie. Nic zatem dziwnego, że zrozumienie istoty tych schorzeń jest kluczowe dla poprawy jakości życia pacjentów. Co prawda, współczesna medycyna oferuje szereg terapii, które pozwalają na skuteczne zarządzanie objawami astmy i POChP. Jednak równie ważne jest budowanie świadomości społecznej na temat tych schorzeń.

Przeczytaj także: Jakie pytanie musisz sobie zadać, zanim kupisz materac?