Spanie na podłodze kojarzy nam się raczej z kryzysowym rozwiązaniem, kiedy musimy przenocować gdzieś, gdzie nie ma wystarczającej ilości łóżek. Co ciekawe, dla niektórych sen na podłodze to coś, co wybierają świadomie. Dlaczego? Czy spanie na podłodze jest zdrowe? Dowiedz się więcej!

Dlaczego spać na podłodze?

Spanie na podłodze może wydać nam się niecodzienne, jednak wbrew pozorom to często wybierana opcja. Robi się tak szczególnie w krajach azjatyckich, takich jak Japonia, w których noc na twardej powierzchni to codzienność. Często osoby nie posiadają własnego łóżka, tylko materac, który leży właśnie na posadzce. Nazywany jest on futonem, a wykonany jest z cienkiej wersji bawełny. W tym wypadku jest to związane z przywiązaniem do tradycji. Z drugiej strony, znaczenie spania na podłodze rośnie ze względu na popularność prostych, minimalistycznych rozwiązań. Można to zauważyć we wszystkich zakątkach świata, nie tylko w Azji. Poprzez zrezygnowanie z łóżka zyskujemy dużo wolnej przestrzeni w sypialni. Co więcej, jest to zdecydowanie bardziej ekonomiczna opcja – zakup samego materaca wyjdzie nas zdecydowanie taniej niż wybór dopasowanego modelu i łóżka. Śpiąc na podłodze, łatwiej jest nam zachować porządek w pokoju – możemy w każdej chwili przesunąć nasz materac czy inne artykuły sypialniane i skutecznie poodkurzać całą powierzchnię.

Czy spanie na podłodze jest zdrowe?

Czy spanie na podłodze jest zdrowe?Mimo że spanie na podłodze staje się coraz popularniejsze, wciąż możemy odczuwać co do niego wątpliwości. Dotyczą one głównie tego, czy takie rozwiązanie na pewno jest zdrowe. Niestety, nie istnieją konkretne dowody, które potwierdzałyby, czy ta forma jest korzystna dla naszego ciała. Pozytywne działanie spania na podłodze związane jest raczej ze zwyczajami i osobistymi przekonaniami. Wbrew temu wiele osób decyduje się na sen w taki sposób, jako że może im to pomóc rozwiązać problemy z kręgosłupem. To, że twarda powierzchnia snu oddziałuje pozytywnie na nasz kręgosłup, zostało bowiem potwierdzone. Warto jednak pamiętać, że podobny wpływ będzie miało leżenie na materacu o większej twardości. Jeśli wciąż chcemy spróbować spania na podłodze, możemy sami spróbować zauważyć, czy wystąpiły u nas efekty takie jak u innych osób.

Po pierwsze, uważa się, że kiedy śpimy na twardej powierzchni, poprawiamy przepływ krwi w naszym ciele. Wynika to z tego, że nasz ciężar jest wówczas odpowiednio rozłożony. Dzięki temu możemy uniknąć drętwienia czy mrowienia mięśni. Co więcej, istnieje szansa, że leżąc na podłodze, poprawimy naszą postawę. Twarde podłoże wymaga od naszego ciała prawidłowego, prostego ułożenia. Możemy w ten sposób wyprostować nasz kręgosłup. Przeciwnie dzieje się wtedy, gdy korzystamy ze zbyt miękkich materacy, na których nasze mięśnie się zapadają. Przybieramy wtedy nienaturalną pozycję, która może wywołać spory dyskomfort. To dlatego tak wiele osób jest przekonanych, że spanie na podłodze pomaga w problemach z kręgosłupem. Nie ma wątpliwości, że twardsza powierzchnia jest dla niego korzystniejsza, jednak jeśli zmagamy się z poważnymi schorzeniami czy zwyrodnieniami, powinniśmy przedyskutować chęć spania na podłodze z naszym lekarzem.

Kiedy warto spać na podłodze?

Chociaż zdrowotne właściwości spania na podłodze nie są potwierdzone, nie można ukryć, że niektóre aspekty związane z tą formą wypoczynku mogą wpływać na nas korzystnie. Sprawdzi się to szczególnie latem. Wynika to z tego, że podłoga jest zdecydowanie chłodniejsza niż łóżko, dlatego wiele osób decyduje się zejść na dół, aby wypocząć podczas upałów. To świetny sposób na to, aby zapewnić sobie komfort termiczny. Podłoga pozostanie przyjemna chłodna, a my będziemy mogli się odprężyć i uniknąć nadmiernego pocenia się czy pogorszenia naszej higieny snu.

Kto nie powinien spać na podłodze?

Spanie na podłodze może nie okazać się najprzyjemniejszym rozwiązaniem, ale na pewno będzie ciekawym doświadczeniem. Na co dzień jesteśmy przyzwyczajeni do wygody i komfortu, dlatego taka całkowita zmiana otoczenia na pewno będzie pouczająca. Istnieją jednak osoby, które w ogóle nie powinny próbować tej formy wypoczynku. Mowa tu szczególnie o alergikach. Nie ma wątpliwości, że tak bezpośredni kontakt z posadzką będzie dla nich niekorzystny. Są oni wtedy zdecydowanie bardziej narażeni na reakcje alergiczne, jako że wokół znajduje się duża ilość kurzu i brudu. Na pewno doświadczą niespodziewanych ataków kaszlu czy kataru, które dodatkowo utrudnią im spokojny wypoczynek. Nawet jeśli skorzystamy z materaca, nie przyniesie to żadnej poprawy. Ze względu na to, że produkt nie jest odpowiednio podparty stelażem czy obudową łóżka, traci na swoich właściwościach. Nie jest możliwa wówczas odpowiednia cyrkulacja powietrza. Na skutek tego we wnętrzu materaca gromadzi się wilgoć i inne zanieczyszczenia. Pamiętajmy o tym, że i osoby, które cierpią na poważne problemy z kręgosłupem, powinny zachować ostrożność. Nie mają bowiem pewności, że spanie na podłodze, zamiast uśmierzyć ich ból, wywoła jeszcze większy dyskomfort.

Jak zapewnić sobie zdrowy wypoczynek?

Jeśli chcemy zadbać o to, aby powierzchnia snu, na której śpimy, była zdrowa i bezpieczna, postawmy na sprawdzone, zaufane rozwiązania. Nie ryzykujmy, ponieważ chodzi tu o nasze samopoczucie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w solidny materac o wysokiej jakości. Nawet wtedy, gdy towarzyszą nam różne dolegliwości, takie jak ból kręgosłupa bądź karku, możemy to rozwiązać. Wystarczy wybrać taki materac, który będzie posiadał wyższy stopień twardości. Wtedy też zaobserwujemy równie pozytywne efekty, a nie będziemy musieli zmagać się z nieprzyjemnościami związanymi ze spaniem na podłodze. O tych produktach możemy poczytać więcej na stronie http://materace-twarde.pl/. Warto to zrobić, jako że istnieją różne rodzaje twardości. Kiedy już będziemy wiedzieć, jaki model będzie dla nas idealny, odwiedźmy witryny https://hilding.pl/kategoria/wyroby-medyczne/ oraz https://abcsnu.pl/, gdzie możemy w łatwy sposób zamówić interesujące nas produkty.

Wbrew pozorom spanie na podłodze wcale nie musi być niewygodne! Dla niektórych to wspaniały sposób na to, aby zminimalizować dolegliwości związane z kręgosłupem. Nie zapominajmy jednak, że aby w pełni wypocząć, potrzebujemy komfortu, który zapewni nam przede wszystkim dobrze dopasowany materac!

Materiał partnera abcsnu.pl