W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o aromaterapii. Opiera się ona zastosowaniu leczniczych i terapeutycznych właściwości roślin. Mówiąc tak dokładniej, wykorzystuje się tutaj olejki eteryczne, które mogą być wprowadzane do organizmu przez drogi oddechowe, czyli popularne inhalacje, a także zwykłe wdychanie czy wąchanie. Innym sposobem jest podanie przez skórę, które odbywa się poprzez masaż, kąpiel czy przygotowany wcześniej kompres. Jednak, skąd wynika ta popularność?

Jakie są zasady stosowania aromaterapii?

Z uwagi na rosnącą popularność aromaterapii, warto wiedzieć, jak powinna być przeprowadzona. Pomóc nam w tym może pięć zasad, dzięki którym będziemy stanie zwiększyć skuteczność leczenia lub poprawimy swoje samolocie. W końcu olejki eteryczne z powodzeniem są wykorzystywane w celu zwiększenia skupienia w czasie nauki lub pracy, a także ułatwiają zasypianie. Oznacza to, że inwestując w materac do spania, komfortowe łóżko oraz odpowiedni olejek eteryczny, możemy zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen! Zatem, co mówią wspomniane wcześniej zasady?

Reguła pierwsza – indywidualność

Na rynku mamy dostęp do szerokiej gamy różnych olejków eterycznych. Różnią się one przede wszystkim właściwościami, a tym samym wskazaniami do stosowania. Jednak nie można zapomnieć o tym, że każdy z nas ma indywidualne podejście do konkretnych zapachów – w końcu jedne z nich są bardziej przyjemne, a inne mniej. Jak się okazuje, biologicznie aktywne substancje aromatów wpływają nie tylko na nasz zmysł węchu, ale także ludzką psychikę. Oznacza to, że jeśli nie odpowiada nam dany zapach, to ten konkretny olejek eteryczny nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Właśnie dlatego zaleca się konsultacje z wykwalifikowanym aromaterapeutom, który będzie w stanie dopasować nam faktycznie działające olejki!

Reguła druga – wielostronne działanie

Dlaczego aromaterapia staje się coraz popularniejsza?Każda roślina ma swoje unikalne właściwości, które wynikają z zawartych w niej związkach. Tak samo jest w przypadku pozyskiwanych z nich olejków eterycznych. Jednak warto zauważyć, że poszczególne grupy związków powtarzają się w roślinach, przez co wiele z nich ma podobne, jednak nie identyczne właściwości. W praktyce przekłada się to na wiele podobnych wskazań. Z uwagi na to, w aromaterapii preferuje się kompozycje zapachowe. Oznacza to, że leczenie jednego schorzenia możemy wspomóc za pomocą kilku różnych olejków eterycznych. Z pewnością wpłynie to korzystnie na unoszący się w powietrzu aromat, który będzie bardziej przypominał unikalną kompozycję perfum, niż zapach jednej, konkretnej rośliny.

Reguła trzecia – właściwe dozowanie

W przypadku aromaterapii należy uważać na etapie dozowania olejków eterycznych. Wydawać by się mogło, że przecież intensywniejszy zapach potęguje efekt, a tak naprawdę umiar jest tutaj kluczowy. Warto się trzymać pewnego schematu, gdyż w wielu sytuacjach okazuje się, że mniejsze dawki olejków dają lepsze rezultaty. Warto zatem pamiętać, ze niewielki ilości olejków eterycznych stymulują, a duże dawki mogą hamować wybrane procesy życiowe. Oznacza to, że w tej metodzie obowiązuje zasada “więcej nie zawsze znaczy lepiej”!

Reguła czwarta – długość aromaterapii

Tak naprawdę czas trwania każdego zabiegu czy też terapii jest inny. Dobiera się go poprzez określenie indywidualnych parametrów pacjenta, a także stosowanych preparatów czy stanu zdrowia. Jeśli chodzi o aromaterapię, to w przypadku inhalacji można ją stosować codziennie przez 7-10 dni raz lub dwa radzi dziennie. Jeśli chodzi natomiast o kąpiel, to zaleca się przygotowywanie jej 2-3 razy w tygodniu aż do ustąpienia objawów chorobowych. W przypadku masaży najlepiej postawić na jeden powtarzany co 2-3 dni. Taka terapia może obejmować 10-12 zabiegów. Pamiętajmy, że w tym przypadku istotny jest odpowiedni dobór olejków eterycznych oraz ich rozcieńczenia do przeprowadzanego zabiegu, a także schorzenia, z jakim się zmagamy.

Reguła piąta – połączenie aromaterapii z innymi metodami leczenia

W zależności od naszych preferencji oraz stanu zdrowia możemy korzystać z aromaterapii jako samodzielnej i jedynej metodzie leczenia lub połączyć ją z innymi. Mowa tutaj o metodach tradycyjnych, a także alternatywnych, takich jak psychoterapią, fizjoterapią lub masażem. Rozważne połączenie z pewnością zwiększy siłę działania i skuteczność prowadzonego leczenia. Skutkiem tego będzie całkowite wyleczenie pacjenta lub odnotowanie znaczącej poprawy jego samopoczucia.

Terapeutyczne i lecznicze właściwości olejków eterycznych

Popularna aromaterapia wykorzystuje dostępne na rynku olejki eteryczne. Są to naturalne substancje ekstrahowane lub destylowane z różnych części roślin. Ich unikalne właściwości wspomagają prowadzoną farmakoterapię, pomagają przy drobnych dolegliwościach oraz korzystnie wpływają na samopoczucie czy sen. Na ich rozpoznawalność z pewnością wpłynęły różne drogi podania, gdyż możemy stosować je w kąpieli, jako dodatek do szamponu czy odżywki, a nawet balsamów czy maseczki z naturalnej glinki! Jednak z pewnością każdego z nas najbardziej interesują właściwości najpopularniejszych olejków eterycznych, a oto pięć z nich:
olejek lawendowy – minimalizuje napięcie nerwowe, łagodzi uczucie niepokoju i pomaga zasnąć, a oprócz tego ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne,
olejek różany – wzmacnia naczynia krwionośne oraz redukuje zaczerwienienia,
olejek tymiankowy – jest antyseptyczny, a także ma działanie odkażające, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne,
olejek sosnowy – działa antyseptycznie, bakteriobójczo, tonizująco i rozgrzewająco,
miętowy – posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, antyseptyczne i odświeżające.

Aromaterapia oraz powiązane z nią olejki eteryczne bez dwóch zdań są w stanie wpłynąć na nasze samopoczucie. W zależności od właściwości wykorzystywanego przez nas olejku, możemy wspomóc farmakoterapię lub po prostu poprawić swoje samopoczucie!

Przeczytaj także: