Media społecznościowe to nieodłączna część życia praktycznie każdego z nas. Są wykorzystywane nie tylko w celach komunikacyjnych, ale również służbowych, edukacyjnych i rozrywkowych. Jaki jest ich wpływ na codzienne funkcjonowanie? Jakie najważniejsze korzyści i niebezpieczeństwa są z nimi związane?

Media społecznościowa – co można dzięki nim zyskać?

Ogólna dostępność mediów społecznościowych wiąże się z wieloma korzyściami. Dzięki nim możliwe jest usprawnienie funkcjonowania w różnych obszarach życia. Przede wszystkim służą one do komunikacji z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Za ich pośrednictwem możliwe jest też nawiązywanie nowych relacji z osobami z całego świata! Można dzięki temu wiele zyskać zarówno w sferze funkcjonowania osobistego, jak i zawodowego. Niektóre platformy ułatwiają rozbudowywanie kariery dzięki dostępowi do wielu różnych ofert pracy, a także możliwości aplikowaniu na pewne stanowiska w formie online.

Media społecznościowe to również dostęp do wielu informacji. Możliwe jest nieustanne śledzenie informacji dotyczących wydarzeń z całego świata. Dostępność zróżnicowanych źródeł sprawia, że przy rozważnym korzystaniu z mediów możliwe jest wyrobienie sobie obiektywnej opinii na wiele tematów. Jednocześnie social media to źródło niezliczonych kursów i wiedzy z różnych dziedzin. Sprawia to, że aktywizm społeczny jest na coraz wyższym poziomie. Łatwość w dzieleniu się informacjami sprawia, że wiele osób angażuje się w promowanie zdrowych przekonań i prowadzenie działań mających podnosi społeczną świadomość m.in. w kwestiach zdrowia i ekologii. Również sektor rozrywkowy uległ znacznym przemianom po czasie popularyzacji mediów społecznościowych. Filmy, memy, gry, a przede wszystkim treści publikowane przez znajomych i lubianych influencerów, są cenione i stanowią ważny punkt dnia w życiu wielu osób.

Korzyści związane z popularnością mediów społecznościowych odnoszą również przedsiębiorcy. Popularne serwisy służą im do śledzenia trendów i poznawania opinii publicznej. Sprawia to, że mogą z większą łatwością dopasowywać swoje strategie marketingowe do potrzeb potencjalnych klientów. Prostsze i bardziej intuicyjne jest też promowanie produktów i handlowanie w formie online.

Nadużywanie mediów społecznościowych – największe problemy

Tak wiele aspektów życia przeniosło się dziś do mediów społecznościowych, że coraz więcej osób zmaga się z problemem nadużywania internetu. Jakie negatywne konsekwencje mogą z tego wynikać?

  • Jak media społecznościowe wpływają na codzienne życie?Szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne – nadmiar czasu spędzonego w internecie sprzyja zaburzeniom nastroju, a także zaburzeniom lękowym. Nieustanne porównywanie się z innymi obniża poczucie własnej wartości, a styczność z hejtem i cyberprzemocą jest dla wielu osób bardzo krzywdzący.
  • Zaburzenia odżywiania – wyidealizowany obraz ludzkiej sylwetki jest powszechnie dostępny w mediach. Zdjęcia poddawane obróbce graficznej stają się dla wielu osób celem, który jest po prostu nieosiągalny. Sprzyja to zachorowaniom na zaburzenia, takie jak anoreksja czy bulimia.
  • Problemy ze snem – nadmiar bodźców płynących z social mediów może powodować kłopoty ze snem. Ich rozwiązanie często jest trudne bez wyeliminowania urządzeń elektronicznych z sypialni. Nawet wymiana materaca na nowy egzemplarz – np. z asortymentu renomowanej marki www.hilding.pl, wprowadzenie zdrowych nawyków, wietrzenie sypialni i chodzenie do łóżka o stałych godzinach mogą okazać się niewystarczające, jeśli przez dużą część dnia powiadomienia w mediach społecznościowych pozostają włączone.
  • Wpływ na relacje z ludźmi – izolacja społeczna i komunikacja online sprzyjają ograniczeniu kontaktów z innymi. Cierpią na tym relacje w rzeczywistości, a rodzina i przyjaciele nieustannie się oddalają. Nieustanne podziwianie życia innych osób ukazywanego w social mediach może prowadzić do frustracji i niezadowolenia. Niestety – ukazywane przez nich relacje często są wyidealizowane i po prostu nieprawdziwe.
  • Zagrożenia dla prywatności – wiele osób nie dba o bezpieczeństwo w sieci. Udostępnianie online danych osobowych, a także dzielenie się nadmiarem osobistych informacji może prowadzić do niebezpiecznego naruszania prywatności. Problem potęguje powszechna dezinformacja i dostępność do treści manipulujących światopoglądem odbiorców.
  • Pogorszenie zdrowia fizycznego – większość osób korzysta z mediów społecznościowych przy pomocy smartfonu. Ciągłe patrzenie w telefon to częsta przyczyna problemów z kręgosłupem. Dotyczy to w szczególności młodych osób, które z tego powodu już od najmłodszych lat mogą zmagać się z nieprawidłową postawą.

Jak zarządzać czasem online?

Aby uniknąć nadmiernej konsumpcji mediów społecznościowych i korzystać z nich jedynie w zdrowy i konstruktywny sposób, warto wprowadzić do swojego życia pewne zdrowe nawyki. Przede wszystkim warto określić ilość czasu spędzanego dotychczas w internecie. W tym celu przydatne mogą okazać się aplikacje dedykowane do monitorowania czasu przed ekranem. Wiele osób po dostrzeżeniu ogromnej ilości godzin, które zamiast na prawdziwe życie, poświęcają na przeglądanie treści w internecie, natychmiast wprowadza do swojej codzienności pewne modyfikacje.

Przed każdorazowym rozpoczęciem korzystania z social mediów warto określić swój cel i zaplanować ilość czasu, który może zostać na niego poświęcony. Osoby mające z tym problem mogą posłużyć się aplikacji ustawiających ograniczenia czasowe.

Zaplanować warto nie tylko czas z telefonem, ale również ten spędzany offline. Kluczowe jest wyznaczenie sobie sztywnych godzin snu. Wypoczęty organizm zdecydowanie lepiej radzi sobie z wprowadzaniem do życia nowych nawyków. W sypialni powinien znaleźć się wygodny materac – np. Hilding Solano, a cały dzień należy planować tak, aby codziennie dbać o prawidłowe funkcjonowanie rytmu dobowego.

Media społecznościowe mogą być wzbogacające i rozwijające. Jednak ważne jest to, aby korzystać z nich rozważnie! W przeciwnym razie będą niosły ze sobą więcej zła niż korzyści.