Od dawna wiemy, że ludzie dzielą się na zmarzluchów i tych, dla których żadna temperatura nie jest straszna. Nie powinniśmy jednak z tego powodu bagatelizować tego, że komuś jest zimno – jeśli bowiem uczucie zimna obecne jest przez cały czas, może być sygnałem o poważniejszej dolegliwości. Sprawdź, co może się za tym kryć!

Z czego wynika ciągłe uczucie zimna?

Na początku uczucie zimna może nie wydawać się poważnym objawem. W końcu to coś, z czym możemy sobie łatwo poradzić, rozgrzewając się ciepłym napojem czy też gorącą herbatą. Jeśli jednak jest nam zimno cały czas, jak najbardziej mamy prawa do bycia zaniepokojonym. Bez wątpienia będziemy wówczas chcieli dowiedzieć się, co jest tego przyczyną. Niestety, odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Istnieje wiele chorób, które mogą wywołać podobny efekt. Warto jednak wiedzieć, że bezpośrednim powodem, który prowadzi do takiej sytuacji, jest fakt, że organizm nie radzi sobie dłużej z termoregulacją. To naturalny proces, który występuje u każdego człowieka – nasz organizm próbuje zachować stałą temperaturę ciała, która waha się na poziomie 36,6 stopni Celsjusza. Ciągłe uczucie zimna to informacja o tym, że proces ten nie działa prawidłowo. Najczęściej wymieniane przyczyny tego stanu to:

  • anemia,
  • niskie ciśnienie krwi,
  • niedoczynność tarczycy,
  • niedobory witamin.

Ciągłe uczucie zimna - z czego może wynikać?Wspomniane wyżej choroby to poważne przypadłości, które znacząco rzutują na naszym samopoczuciu. Uczucie zimna może być tylko jednym z wielu innych, nawet bardziej przykrych objawów. W przypadku anemii będziemy doświadczać dodatkowo senności, osłabienia oraz duszności i zawrotów głowy. Nierzadko do anemii prowadzi niezdrowe odżywianie się, które powoduje niedobór żelaza. Jeśli chodzi o niskie ciśnienie krwi, tutaj będziemy mieli do czynienia głównie z uczuciem zimna, które dotyczy tylko dłoni i stóp. Wynika to z tego, że pompowanie krwi nie następuje na odpowiednim poziomie. Równie niebezpieczna może być niedoczynność tarczycy, która wiąże się z wieloma innymi objawami, takimi jak problemy z koncentracją, przybieranie na wadze, osłabienie oraz pogorszenie nastroju.

Trzeba mieć na uwadze fakt, że niezdrowy styl życia również może doprowadzić do wytworzenia się u nas wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli nie odżywiamy się odpowiednio, ryzykujemy tym, że doprowadzimy do niedoborów witamin. Jest to o wiele bardziej niekorzystne, niż mogłoby nam się wydawać. Szczególnie szkodliwy jest niedobór żelaza, który może skutkować anemią. Ważne jest też nie tylko to, co jemy, ale także to, ile. Kiedy nie dostarczamy naszemu organizmowi wymaganej dawki pożywienia, nie mamy energii, która jest potrzebna do zachowania prawidłowej temperatury ciała. Nierzadko się zdarza, że to z powodu stresu i przemęczenia nie mamy czasu na to, aby przygotować sobie pełnowartościowy wypoczynek. Brak odpoczynku, niepokój, a także przepracowanie powoduje, że nasze ciało nie ma siły, aby o siebie zadbać. Nie powinniśmy doprowadzić siebie do tego stanu, ponieważ może się to źle skończyć. Nierzadko uczucie zimna jest tylko początki innych objawów.

Jak sobie poradzić z uczuciem zimna?

Nie można zaprzeczyć, że ciągłe uczucie zimna może przeszkadzać nam w swobodnym funkcjonowaniu na różne sposoby. Nie ma wątpliwości, że wyjątkowo dotkliwe stanie się w momencie, w którym chcemy zasnąć, ale nie umiemy tego zrobić, ponieważ jest nam za zimno. Często kończy się to tym, że przewracamy się z boku na bok, próbując się odprężyć, lecz po prostu nie jesteśmy w stanie tego zrobić. W tym wypadku warto zainwestować w specjalne artykuły sypialniane, które pomogą nam z tym problemem. Jeśli zainteresujemy się tym tematem, przekonamy się, że na rynku dostępnych jest wiele przydatnych produktów. Mowa tu przede wszystkim o tych, które zawierają w sobie piankę termoelastyczną. To wyjątkowe tworzywo, które zostało skonstruowane w taki sposób, aby odpowiadać na temperaturę wytwarzaną przez nasze ciało. To na jej podstawie dopasowuje się do naszych naturalnych krzywizn, gwarantując idealne dopasowanie. Dzięki temu możemy być pewni, że nasz kręgosłup będzie odpowiednio podparty. Oprócz tego pianka termoelastyczna zapewnia wyjątkową miękkość i przyjemne uczucie otulenia, które osoby zmagające się z ciągłym uczuciem zimna na pewno polubią. Materac, który będzie zawierał takie właściwości, znajdziemy na stronie www.hilding.pl. Świetnym przykładem jest Hilding Rumba, który zaskoczy nas swoim wyjątkowym działaniem i gwarantowanym komfortem.

Jeśli chodzi o radzenie sobie z nieodpowiednią temperaturą ciała na co dzień, wówczas warto postawić na odpowiednią odzież. Będzie to istotne szczególnie w trakcie zimy, kiedy zimno staje się jeszcze mocniejsze. Możemy zainwestować w ciuchy, które są termoaktywne i będą zapewniać nam ciepło. Zwróćmy uwagę na to, aby wybierać takie ubrania, które są wykonane ze sprawdzonych, jakościowych materiałów. Tylko wtedy będziemy mogli być pewni, że nas ogrzeją. Oprócz tego przydatne będą termofory, które z łatwością znajdziemy w wielu sklepach. Wypełnia się je ciepłą wodą, a następnie przykłada do ciała. Działają rozgrzewająco, ale i przeciwbólowo, co będzie istotne dla osób, które dodatkowo cierpią na inne przypadłości. Świetnym sposobem na ogrzanie ciała przed snem jest wzięcie gorącej kąpieli, która ponadto ułatwi nam zrelaksowanie się. Niektóre osoby, aby się rozgrzać, korzystają z rzeczy, które znajdują w swojej kuchni. Chodzi tu o rozgrzewające dania i potrawy. Jest ich zdecydowanie więcej, niż mogłoby nam się wydawać. Wspaniale sprawdzi się rozgrzewająca herbata, która najczęściej zawiera różne dodatkowe elementy, takie jak imbir, kurkuma, żurawina czy też pomarańcza. Przyprawy działają rozgrzewająco, za to owoce pomogą zadbać o dobrą odporność. Jeśli chodzi o rozgrzewające dania, tutaj możemy przede wszystkim wykorzystać ostre, intensywne przyprawy, takie jak papryka, pieprz, kardamon, kurkuma, imbir czy też cynamon. Zapewniają one intensywny i rozgrzewający efekt. Za ich pomocą możemy wykonać takie potrawy jak chili con carne czy też warzywne leczo.

Nikt nie lubi, kiedy jest mu zimno. Niestety, są osoby, które muszą mierzyć się z tym doświadczeniem cały czas, niezależnie od pory roku. Ciągłe uczucie zimna to poważny problem, który generuje spory dyskomfort. Jeśli je zauważymy, nie powinniśmy go bagatelizować.