Nie da się zaprzeczyć – dla wielu osób niepełnosprawnych dom to jedyne miejsce, gdzie mogą poczuć się w pełni swobodnie. Warto zatem zadbać o odpowiednie przystosowanie go do potrzeb osoby poruszającej się, np. na wózku. Jednak mało kto wie, na co tak naprawdę należy zwrócić uwagę. Oto kilka cennych wskazówek, które pomogą nam sprawić, aby dom był wygodniejszy i bezpieczniejszy dla osoby niepełnosprawnej!
O czym pamiętać przy dostosowywaniu domu do osoby niepełnosprawnej?
Każdy dom jest inny. Wynika to przede wszystkim z unikalnego rozkładu czy rozplanowanych pomieszczeń. Za istotny uważa się również okres, w którym powstał. Nie ma co ukrywać – najwięcej pracy jest w dostosowaniu mieszkania do osoby niepełnosprawnej w starym budownictwie. Zatem, na co warto zwrócić uwagę?
Wielkość pomieszczeń
Kwestia ta jest uwzględniana na etapie projektowania lub przebudowywania. Najlepiej postawić tutaj na duże i przestronne wnętrza, które zapewniają swobodne poruszanie się na wózku. Dobrym rozwiązaniem będzie także połączenie dwóch łazienek w jedną.
Progi i przejścia
Wydawać by się mogło, że nie mają one najmniejszego znaczenia. Jak się okazuje, próg oraz wąskie przejście to jedna z trudniejszych barier do pokonania w domu osoby niepełnosprawnej. Najlepiej, aby przejście miało 110 cm szerokości i było pozbawione progu.
Okna i drzwi
Jeśli chodzi o drzwi, to zrezygnujmy z nich w pomieszczeniach, w których nie są potrzebne, np. w kuchni czy salonie. W przypadku łazienki najlepiej sprawdzą się modele przesuwne. Dopilnujemy także, aby klamki od drzwi i okien były na odpowiedniej wysokości.
Włączniki świateł
Nie ma co ukrywać, włączniki światła muszą być zamontowane nieco wyżej. Bywa to kłopotliwe dla osób poruszających się na wózku. Postarajmy się zatem, aby były one niżej lub aby instalacja oświetlenia sterowana była przy pomocy pilota.
Podłogi
Wielu z nas nie zwraca uwagi na podłogę, jednak ona również może stanowić problem dla osoby poruszającej się na wózku. Najlepiej zatem postawić na płytki lub panele i pozbyć się wszelkich wykładzin, dywanów, chodników czy innych elementów dekoracyjnych, które mogą blokować koła.
Jak ułatwić codzienne funkcjonowanie osobie niepełnosprawnej?
Jak się okazuje, istnieje wiele sposobów na ułatwienie codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej i to zarówno dziecku, jak i dorosłemu. Warto również pod uwagę wziąć charakter pomieszczenia użytkowego. W końcu kuchnia czy łazienka wymagają innego podejścia. Jak się okazuje, podobnie jest z sypialnią, a pomóc nam w tym może https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/237_jak-przystosowac-sypialnie-dla-niepelnosprawnego-dziecka ten artykuł. Jednak, co jeszcze warto wiedzieć?
Aranżacja łazienki
Pomieszczenie to jest niewielkie, a wymaga od nas wielu czynności w celu zachowania higieny osobistej. Z uwagi na to, może to być spore wyzwanie. Pierwsza podstawowa zmiana powinna dotyczyć toalety. Sedes powinien wisieć ok. pół metra nad podłogą, być wyposażony w specjalną nakładkę z mocnymi uchwytami oraz przerywaną deską. Warto także zrezygnować z wanny na rzecz prysznica bez kabinowego i bezbrodzikowego, który również ma uchwyty i poręcze. Jeśli chodzi o umywalkę, to najlepiej sprawdza się tutaj wiszące, pod które można podjechać wózkiem. Nie powinny być wyżej, niż metr nad podłogą. Ostatnią kwestią jest lustro. Poszukajmy takiego, które może być powieszone pod kątem, co znacznie ułatwi osobie na wózku przejrzenie się.
Aranżacja sypialni
W sypialni powinniśmy się skupić przede wszystkim na łóżku. Oczywiście liczy się tutaj jego odpowiednie skomponowanie i wyposażenie w takie akcesoria sypialnie, jak kołdra, poduszka czy pościel. Nie można również pominąć materaca, który jest odpowiednio dopasowany do użytkownika https://sennamaterace.pl/108-materace-90×200. Jeśli chodzi o udogodnienia, to pamiętajmy tutaj, że praktycznym rozwiązaniem będzie łóżko, a konkretnie stelaż regulowany pilotem. Powinniśmy mieć również dostęp do niego z obu stron. Przyda się także szafka nocna oraz lampka, do których osoba niepełnosprawna będzie miała swobodny dostęp.
Aranżacja kuchni
Kuchnia to miejsce, w którym przygotowujemy sobie posiłki, przez co wymaga obecności odpowiednich mebli. Na szczęście obecnie znaczną część z nich wykonuje się na wymiar, przez co mamy duże pole do popisu, jeśli chodzi o udogodnienia. Sam blat nie powinien mieć pod spodem szafki kuchennej, gdyż ogranicza to swobodę poruszania się osobie na wózku. Jeśli nie możemy z nich zrezygnować, to postawmy na blat wysuwany, który będzie na wysokości ok. 80 cm. Warto także zwrócić uwagę na szafki. Górne nie mają praktycznego zastosowania, dlatego możemy z nich zrezygnować. Dolne natomiast powinny być jak najbardziej funkcjonalne. Sprawdzają się tutaj szuflady, np. typu cargo. Warto także wybrać niewysoką lodówkę czy niezbyt głęboki zlew.
Osoby w pełni sprawne często nie zdają sobie sprawy, z jak wieloma barierami architektonicznymi borykają się osoby niepełnosprawne. Tak naprawdę dopiero przy aranżacji domu uświadamiamy sobie, na ile codziennych przedmiotów należy zwrócić uwagę. Wymienione wyżej elementy to z pewnością nie wszystkie – w końcu istnieje wiele różnych rodzajów niepełnosprawności, a każdy przypadek powinien być traktowany indywidualnie.