Dbamy o włosy jak umiemy, a one wciąż są przetłuszczone, pozbawione życia i nie chcą współpracować? Nie ma wątpliwości, że może to wzbudzić w nas irytację. Zamiast jednak się denerwować, wypróbujmy mycie dwuetapowe, które jest świetnym sposobem na zadbaną skórę głowy. Sprawdź, na czym polega!

Na czym polega mycie dwuetapowe?

Standardowe mycie włosów polega na tym, aby wpierw zmoczyć włosy, następnie nałożyć na nie szampon, a potem spłukać. Może wydawać się, że to w zupełności wystarczy. Jeśli jednak mamy skłonności do przetłuszczania się włosów, istnieje obawa, że taka technika nie będzie na tyle skuteczna, aby w pełni oczyścić skórę głowy. Czasem bowiem potrzebujemy silniejszego sposobu. Wówczas postawmy na mycie dwuetapowe.

Chodzi w nim o to, aby w pierwszej kolejności umyć włosy odżywką myjącą lub łagodnym szamponem, a potem wykonać drugie mycie, już z użyciem mocniejszego produktu. Pierwszy krok jest nazywany myciem wstępnym – to właśnie wtedy możemy oczyścić skórę głowy z zanieczyszczeń wywołanych smogiem, resztkami kosmetyków czy osadami z wody. Skutecznie też pozbywamy się nadmiaru sebum, które przede wszystkim jest odpowiedzialne za przetłuszczanie się włosów. Mycie wstępne ponadto nawilża i odżywia skórę głowy. Dopiero wtedy sięgamy po szampon i wykonujemy drugie mycie. Chociaż metoda ta wymaga trochę więcej czasu, warto go na to poświęcić.

Co daje mycie dwuetapowe?

Mycie dwuetapowe: sposób na zadbaną skórę głowyMycie dwuetapowe ma wiele korzyści. Po pierwsze, skutecznie oczyszcza skórę głowy z różnych zanieczyszczeń. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że nasze włosy będę niedomyte. Staranne mycie zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów, ponieważ redukuje nadmiar sebum. W ten sposób dłużej możemy wytrzymać bez konieczności ponownego odświeżenia włosów. Powoduje ponadto, że skóra głowy zyskuje dodatkowe nawilżenie i odżywienie. Na skutek tego włosy po wyschnięciu są odbite od nasady i bardzo dobrze się prezentują. Podwójne mycie koniecznie powinno być przeprowadzone przed naniesieniem składników aktywnych, jako że przygotowuje skórę na lepsze ich wchłonięcie. Oznacza to, że przed tym, niż zaaplikujemy wcierkę, warto umyć włosy dwuetapowo.

Kto powinien stosować mycie dwuetapowe?

Podwójne mycie to opcja, nad którą właściwie każdy powinien się zastanowić. Dzięki niemu możemy bowiem zadbać o czystą i zdrową skórę głowy. Technika ta będzie jednak szczególnie istotna w przypadku tych, którzy zmagają się z problemem nadmiernego przetłuszczania się włosów. Wtedy zwykłe umycie szamponem może nie wystarczyć. Nad wprowadzeniem tej techniki powinny zastanowić się też osoby, które mają kłopot z przyklapem. Mycie dwuetapowe może bowiem skutecznie odbić włosy od nasady i nadać im więcej objętości. Okaże się pomocne również w przypadku tych, którzy zapuszczają włosy. Jeśli stosujemy wcierki pobudzające wzrost, skóra głowy po podwójnym myciu będzie lepiej przygotowana na ich przyjęcie i może zapewnić lepszy efekt.

Jak prawidłowo umyć włosy?

Zanim przejdziemy do dwuetapowego mycia, upewnijmy się, że wiemy, jak prawidłowo umyć włosy. Co jest najlepsze dla naszych kosmyków? Okazuje się, że bardzo istotne jest dopasowanie odpowiedniej temperatury wody. Należy upewnić się, aby nie była ona ani za gorąca, ani za zimna. Przyjemna, letnia woda spowoduje, że łatwiej będzie nam pozbyć się sebum z głowy. Kolejnym istotnym krokiem jest nałożenie szamponu na włosy. Pamiętajmy o tym, aby w pierwszej kolejności nałożyć go na ręce i dokładnie spienić. Wtedy kosmetyk zostanie lepiej wchłonięty przez nasze włosy. Wmasujmy pianę w skórę głowy przez co najmniej minutę. Dopiero wtedy możemy spłukać szampon. Miejmy na uwadze, aby nie nakładać go bezpośrednio na końcówki, ponieważ może być to dla nich zbyt obciążające – produkt i tak do nich dotrze, gdy będziemy zmywać go z czubka głowy. Na końcówki włosów wystarczy nałożyć odżywkę.

Jakie kosmetyki do mycia dwuetapowego?

Mycie dwuetapowe powinno być przeprowadzone z wykorzystaniem odpowiednich kosmetyków. W przypadku mycia wstępnego postawmy na łagodny szampon o delikatnym działaniu. Zwróćmy uwagę na to, aby miał prosty skład i skuteczne właściwości. Do drugiego mycia potrzebujemy mocniejszego kosmetyku. Dobrze, aby był dopasowany do naszego typu skóry głowy – jeśli przykładowo mamy skłonności do przesuszania, weźmy to pod uwagę. Warto ponadto zwrócić uwagę na to, aby szampon nie zawierał elementów takich jak silikony. Odżywkę, którą nakłada się na koniec pielęgnacji, również trzeba dopasować. Jeśli na przykład nasze kosmyki są suche i pozbawione życia, zaopatrzmy się w produkt zawierający aloes.

Co potęguje przetłuszczanie się włosów?

Może się okazać, że nawet mimo wprowadzenia mycia dwuetapowego, nasze włosy wciąż się przetłuszczają. Warto to monitorować – może się bowiem okazać, że przyczyna leży gdzie indziej. Nierzadko powodem, dla którego włosy są w złej kondycji, jest chodzenie spać z mokrą głową. Zwiększa to bowiem ryzyko pojawienia się łupieżu oraz grzybicy. Pod wpływem wilgoci, jaka powstaje pomiędzy mokrymi włosami a poduszką, powstają zanieczyszczenia czy grzyby. Nie wpływa to dobrze na stan skóry głowy. Rano, gdy się obudzimy, włosy mogą być oklapnięte, a do tego nie będą wyglądały na świeże. Nie przyniesie to też korzyści dla naszej pościeli – na niej również zaczną rozwijać się różne drobnoustroje i bakterie. Aby zapobiec pogorszeniu się higieny snu, powinniśmy regularnie prać pościel, a do tego zainwestować w wygodny materac 180×200 cm, który będzie miał właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się tego, że będą gromadzić się w nim zanieczyszczenia. Aby znaleźć idealny model dla nas, odwiedźmy sklep stacjonarny Ruda-Śląska.

Mycie dwuetapowe to idealne rozwiązanie dla tych, którym włosy szybko się przetłuszczają. Dzięki niemu mają pewność, że ich skóra głowy jest czysta i odświeżona. Zaopatrzmy się w odpowiedni szampon oraz odżywkę, które dodatkowo odżywią włosy i sprawią, że będą się wspaniale prezentować!

Przeczytaj także: Łóżka metalowe