Matura to egzamin dojrzałości, który jest jednym z najważniejszych momentów w życiu każdego ucznia. Stanowi on końcowy etap naszej wieloletniej edukacji szkolnej, a tym samym sprawdza uzyskaną przez nas wiedzę oraz stanowi przepustkę na studia. Nic więc dziwnego, że wraz z nadchodzącą maturą pojawia się także stres. Koniec końców każdy chce osiągnąć jak najlepsze wyniki, aby dostać się na wymarzony kierunek na studiach. Stres ten może jednak niestety objawiać się dość negatywnie, przez co maturzysta nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować, a w dniu egzaminu nie potrafi przypomnieć sobie zagadnień, które do tej pory posiadał w małym palcu. Pojawia się więc pytanie: czy istnieją skuteczne sposoby na zarządzanie maturalnym stresem?
Znajomość materiału
Nasze obawy związane z maturą przede wszystkim wynikają z lęku przed nieznanym – nie wiemy bowiem, jakie dokładnie zadania pojawią się na arkuszu egzaminacyjnym. W innym wypadku moglibyśmy zapoznać się z poleceniami oraz doskonale przygotować się do ich wykonania. Wiemy jednak dobrze, z jakiego zakresu wiedzy będzie przeprowadzany dany egzamin maturalny. Jedyne więc, co tak naprawdę możemy zrobić, to jak najlepiej zaznajomić się z materiałem. Świadomość o poziomie własnej wiedzy zawsze pozwala zmniejszyć stres. Z drugiej strony jednak materiał ten jest naprawdę obszerny i aby dobrze go przyswoić, należy rozpocząć naukę odpowiednio wcześniej. Poza fakultetami dostępnymi w szkole, zdecydowanie warto przysiąść do samodzielnej nauki, która najlepiej sprawdza poziom naszej wiedzy.
Planowanie i organizacja
Podczas przygotowań do matury niezwykle istotna staje się także dobra organizacja oraz planowanie. Maturzyści mają bowiem niestety naprawdę niewiele wolnego czasu, a aby wygospodarować dodatkową chwilę na samodzielną naukę, muszą nabyć odpowiednie umiejętności organizacyjne. W tym wszystkim nie powinni też zapominać o przeznaczeniu czasu na odpoczynek. Tworzenie harmonogramu nauki pozwoli też uwzględnić czas poświęcony konkretnym przedmiotom i zagadnieniom, co pozwoli uniknąć uczucia przytłoczenia, zapewni regularność w nauce, a tym samym może przyczynić się do sprawniejszego zarządzania stresem.
Pozytywne nastawienie
Nikt raczej nie ma ochoty na to, aby zdawać tak ważny egzamin, który może decydować o naszym dalszym toku edukacji. Jednakże nasze nastawienie w tej sytuacji jest naprawdę istotne. Jeśli będziemy odczuwać dużą niechęć, stres również może się wzmocnić, zwłaszcza w przypadku, gdy faktycznie upatrzyliśmy sobie wymarzony kierunek studiów. Warto zatem mieć pozytywne nastawienie i wierzyć, że matura pójdzie po naszej myśli. Nie należy wątpić we własne siły i możliwości, jeśli przez cały okres szkolny przykładaliśmy się do nauki i staraliśmy się jak najlepiej przyswoić materiał. Przekonanie o sukcesie może naprawdę zmniejszyć stres i ostatecznie pozwolić osiągnąć lepsze wyniki.
Czas na odpoczynek
Stresujesz się maturą? Być może jest to wina nieustannej pracy, w której brakuje czasu na odpoczynek. Im bardziej się stresujesz, tym jesteś w stanie poświęcić więcej godzin na intensywną pracę. Warto jednak być świadomym tego, że właśnie w ten sposób tworzy się błędne koło, które koniec końców prowadzi donikąd – do matury podchodzimy zestresowani i mimo ciężkiej nauki brakuje nam wiary we własne siły. Dlatego też tak istotny staje się odpoczynek, nawet w okresie wymagającym od nas ciężkiej pracy. Zresztą, aby nasz umysł mógł dobrze przyswajać wiedzę i się skoncentrować, potrzebuje od czasu do czasu nieco rozluźnienia. Intensywna nauka prowadzi w końcu bowiem do zmęczenia i rozproszenia uwagi, a tym samym spada wydajność naszej pracy. Podczas odpoczynku mózg przetwarza i konsoliduje nowe informacje, co prowadzi do ich lepszego zapamiętania i lepszych wyników na egzaminie.
Unikanie negatywnych wpływów
Brak wiary we własne możliwości oraz stres w okresie przedmaturalnym nierzadko wynika także z negatywnego wpływu czynników zewnętrznych czy nawet innych ludzi. Zastanówmy się: jak wygląda nasze samopoczucie i nastawienie, gdy słyszymy, że matura jest trudnym egzaminem i wymaga naprawdę solidnego przygotowania? Z pewnością nie czujemy się z tym faktem najlepiej. Jesteśmy wtenczas rzeczywiście przekonani, że matura stanowi twardy orzech do zgryzienia, a tym samym nasze możliwości na jej zdanie znacznie spadają. Czy tak jednak faktycznie jest? Może warto po prostu ograniczyć kontakt z ludźmi, którzy umniejszają naszej wiedzy i naszym możliwościom oraz nie przejmować się informacjami krążącymi w internecie? Zamiast tego postarajmy się skupić na samym sobie oraz odpowiednim przygotowaniu do matury. Pozbycie się negatywnych wpływów może znacznie obniżyć nasz poziom stresu przedmaturalnego.
Odpowiednie przygotowanie w dniu matury
Wszyscy dobrze wiemy, że największy stres przychodzi zawsze w dniu wydarzenia. Dlatego też odpowiednie przygotowanie od samego rana może zadecydować o naszym późniejszym samopoczuciu. Co zatem robić w dniu egzaminu? Przede wszystkim zadbać o dobrze zbilansowany posiłek, aby móc w pełni skupić się nad zadaniami. Poza tym warto sięgnąć po różnorodne techniki relaksacyjne, które pomogą nam uspokoić myśli i wyciszyć umysł. Joga, medytacja czy głębokie oddychanie to doskonałe sposoby na polepszenie swojego samopoczucia. Nie bez znaczenia pozostaje również jakościowy sen – odpowiednia dawka wypoczynku pozwala się skoncentrować, a tym samym wydajniej pracować. Jednakże zdrowy sen nie jest możliwy bez wygodnego materaca i odpowiednio dostosowanego łóżka, które znacząco wpływa na głębokość wypoczynku. W salonach w Ruda-Śląska powinieneś znaleźć dla siebie idealne modele różnorodnych akcesoriów sypialnianych.
Stres przedmaturalny to jak najbardziej naturalne zjawisko, które wiąże się z naszą ambicją do osiągnięcia jak najlepszych wyników. Jednakże z drugiej strony stres ten może mieć także negatywny wpływ na nasze samopoczucie, a w efekcie na naszą pracę podczas egzaminu. Niestety nierzadko sprawia, że doświadczamy zaniku pamięci i nie potrafimy rozwiązać nawet najprostszych zadań. Powyższe wskazówki powinny zatem pozwolić Ci lepiej przygotować się do tak istotnego dnia i zmniejszyć poziom stresu, aby móc jak najlepiej napisać ten najważniejszy egzamin w Twoim życiu.