Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, mamy naprawdę spory wybór dyscyplin i metod, które możemy praktykować. Możemy mieć jednak trudność ze zdecydowaniem się na tylko jedną z nich. Nie ma wątpliwości, że gdy już poznamy zasady i działanie crossfitu, to właśnie ten typ treningu przypadnie nam do gustu. Sprawdź, na czym polega crossfit!

Co to crossfit?

Crossfit to zróżnicowana dyscyplina, która zawiera w sobie elementy gimnastyki, fitnessu czy podnoszenia ciężarów. Wyróżnia się przede wszystkim tym, że opiera się na ćwiczeniach siłowo-wytrzymałościowych. Trenuje się tutaj wszystkie partie ciała, dzięki czemu możemy poprawić swoje fizyczne możliwości. W treningu mogą być wykorzystywane sprzęty i pomoce, jak na przykład hantle, skakanki, stepy czy drążki do podciągania. Crossfit bazuje na różnorodności i wszechstronności – możemy tu wpłynąć na wiele różnych mięśni. Należy mieć na uwadze, że ten typ treningu jest dość wymagający. Zawsze jednak rodzaje i intensywność ćwiczeń są indywidualnie dopasowane do poziomu osoby trenującej.

Co daje trenowanie crossfitu?

Na czym polega trenowanie crossfitu?Choć na początku trenowanie crossfitu może wydawać się wyzwaniem, na pewno warto się go podjąć. Możemy bowiem osiągnąć niezwykłe efekty. Po pierwsze, crossfit pomaga wzmocnić różne partie mięśni. W zależności od tego, jakie techniki wykorzystamy, możemy oddziaływać na mięśnie pleców, klatki piersiowej, brzucha, rąk, nóg czy też pośladków. W ten sposób poprawia się nasza ogólna kondycja fizyczna. Stajemy się silniejsi i bardziej wytrzymali. Dzięki temu możemy rozwijać się i przechodzić do coraz trudniejszych poziomów. Specyfika tego planu treningowego sprawia, że bardzo szybko możemy zgubić zbędne kilogramy. Crossfit pomaga osiągnąć wymarzoną sylwetkę, spalić nadprogramowe kalorie i pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Co więcej, wytrzymałościowe ćwiczenia oddziałują również na pracę serca i poprawę wydolności. Dzięki tej dyscyplinie możemy też usprawnić naszą gibkość, szybkość oraz koordynację ruchową. Crossfit umożliwia również zbudowanie masy mięśniowej.

Kto może trenować crossfit?

Z racji tego, że crossfit to bardzo wymagający trening, będzie odpowiedni dla tych, którzy mają już jakieś doświadczenie z aktywnością fizyczną. Takim osobom łatwiej będzie przywyknąć do intensywności ćwiczeń. Są też większe szanse, że sprostają wszystkim aktywnościom. Crossfit polecany jest sportowcom, którzy chcą utrzymać swoją formę. Jeśli jednak wyróżniamy się dobrym zdrowiem i nie mamy żadnych przeciwwskazań, również możemy zdecydować się na praktykowanie tej dyscypliny. Musimy być jednak być zdeterminowani i wytrzymali, aby zakończyć plan treningowy sukcesem.

Jakie są przeciwwskazania do trenowania crossfitu?

Mimo tego, że crossfit zapewnia wiele korzyści i ma bardzo dobre działanie dla naszej sprawności fizycznej, nie zawsze będzie dobrym wyborem. Mowa tu o osobach, które mają różne przeciwwskazania co do tego typu aktywności. Z crossfitu powinni zrezygnować ci, którzy chorują na osteoporozę lub mają słabe kości. Nie zaleca się tego treningu również wtedy, jeśli niedawno przeszliśmy kontuzję lub jesteśmy w trakcie okresu rekonwalescencji po urazie. Crossfit nie sprawdzi się też u osób z osłabieniem organizmu, mających problemy z układem krążenia i oddechowym oraz u tych, którzy cierpią na otyłość lub chorują na jakąś przewlekłą chorobę. Zawsze jednak możemy skontaktować się z lekarzem, który określi, czy taki trening jest dla nas niewskazany, czy jednak damy sobie z nim radę. Na pewno pomocny jest fakt, że każdy plan treningowy dopasowywany jest indywidualnie. Nie musimy zatem obawiać się, że ćwiczenia będą ponad nasze możliwości.

Co jest ważne w trenowaniu crossfitu?

Crossfit rządzi się swoimi zasadami. Jeśli zamierzamy podjąć się trenowania tej dyscypliny, powinniśmy je poznać. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na wszechstronność ćwiczeń. Powinniśmy upewnić się, czy wzmacniamy całe nasze ciało, czy też skupiamy się tylko na jednej partii. Po drugie, trzeba dopilnować regularności. Tylko jeśli będziemy systematycznie trenować, możemy spodziewać się efektów. Musimy też zadbać o to, aby podczas sesji treningowej dać z siebie sto procent – wówczas osiągniemy najlepsze wyniki. Ważne jest też to, aby rozwijać różne umiejętności – poza siłą i wytrzymałością starajmy się ponadto poprawić naszą elastyczność, szybkość czy gibkość.

O czym nie można zapominać, trenując crossfit?

Nie ma wątpliwości, że crossfit to wymagająca dyscyplina. Praktykując ją, angażujemy najróżniejsze mięśnie – pleców, klatki piersiowej, nóg, rąk czy też pośladków. Jest to spory wycisk dla naszego organizmu. Nie powinniśmy doprowadzać do tego, aby każdego dnia narażać się na taki wysiłek. Bardzo ważne jest też to, aby zadbać o prawidłową regenerację i wypoczynek. Właśnie dlatego nasz plan treningowy nie może w całości składać się z wymagających sekwencji – musi się znaleźć w nim również miejsce na przerwę, podczas której nasz organizm będzie mógł dojść do siebie. Standardowy cykl treningowy zakłada 3 dni treningów, po których następuje dzień przerwy. Należy dopilnować, aby w pełni wykorzystać ten czas – nasze ciało musi bowiem skutecznie wypocząć. Tylko wtedy zachowamy równowagę między wysiłkiem a regeneracją. Jak zadbać o siebie w tym czasie? Możemy wciąż się ruszać, jednak zwróćmy uwagę na to, aby nie były to żadne wycieńczające ćwiczenia. Dobrą opcją będą łagodne techniki rozciągające, które pomogą rozluźnić mięśnie i zapobiec kontuzjom. Kolejnym kluczowym aspektem jest sen – każdy sportowiec powinien zatroszczyć się o to, aby jego wypoczynek był jakościowy i komfortowy. Jak mieć pewność, że będziemy mogli się w pełni odprężyć? Wystarczy zaopatrzyć się w dobrze dopasowany materac, który odpowie na nasze potrzeby. Na takim podłożu nasze ciało będzie mogło się skutecznie zregenerować. Aby wybrać taki model, należy poświęcić trochę czasu na poszukiwania. Sprawdźmy swoje opcje w sklepach internetowych, a także odwiedźmy stacjonarne salony materacy, na przykład takie jak Ruda-Śląska.

Crossfit to dyscyplina, która pomoże nam znacząco wzmocnić swoje ciało i poprawić kondycję. Wykorzystywane tu ćwiczenia są dynamiczne i intensywne, i nierzadko wymagają dużej siły fizycznej. Efekt jest jednak tego wart – możemy w ten sposób skutecznie zrzucić zbędne kilogramy i zyskać smukłą, umięśnioną sylwetkę.