Wchodzimy na wagę i kolejny raz widzimy inny wynik? Nic dziwnego, że może to wzbudzić w nas silną irytację, zwłaszcza jeśli jesteśmy w trakcie odchudzania. Dowiedz się, z czego mogą wynikać te niespodziewane wahania wagi, a także czy i kiedy należy się nimi niepokoić!

Nagłe wahania wagi – na czym polegają?

Wahania wagi to coś, z czym zmaga się ogromna liczba osób. Wbrew pozorom kwestia ta nie dotyczy tylko tych, którzy są na diecie lub się odchudzają. Każdy z nas może doświadczyć wahań wagi. Musimy bowiem sobie uświadomić, że waga nie jest statyczną wartością. Jest zmienna, a wpływ ma na nią wiele czynników. Niestety, nie zawsze o tym pamiętamy. Różnice w pomiarach wagi podczas odchudzania mogą być niezwykle demotywujące. Uważa się, że bezpieczne wahania masy ciała u osoby dorosłej to od 1 do 3 kilogramów. Jeśli zauważymy, że chudniemy bądź tyjemy o wiele więcej, mimo tego, że nic nie zmieniliśmy w codziennej rutynie, wówczas powinniśmy się tym zainteresować. Może być to bowiem oznaka problemów zdrowotnych.

Jak prawidłowo się ważyć?

Nagłe wahania wagi - z czego mogą wynikać?Zanim rozpoczniemy proces odchudzania, warto doedukować się w pewnych kwestiach. Dzięki temu unikniemy różnych przykrości, jak na przykład wtedy, gdy ważymy się ponownie, a waga pokazuje większy wynik. W pierwszej kolejności należy zapoznać się z tym, jak prawidłowo się ważyć. Przede wszystkim powinniśmy mieć na uwadze to, aby ważyć się o stałej porze dnia. Najlepiej, aby był to poranek, kiedy nasza masa ciała jest najniższa. Warto zrobić to jeszcze przed zjedzeniem czegokolwiek. Dobrze, aby na wagę wejść bez ubrań. Upewnijmy się ponadto, że używamy jednej wagi, jako że w przypadku innego urządzenia wynik może się lekko różnić. Zwróćmy ponadto uwagę na to, aby sprzęt postawić na prostej, gładkiej powierzchni. Nie ma potrzeby, aby ważyć się codziennie, nawet jeśli jesteśmy w trakcie odchudzania. Wystarczy robić to raz na tydzień, kiedy już będziemy mogli zauważyć jakieś efekty.

Nadmierny poziom stresu

Nie ma wątpliwości, że stres ma na nas szkodliwe działanie. Dotyka różnych płaszczyzn, sprawiając, że czujemy się o wiele gorzej. Okazuje się, że może być również przyczyną wahań masy ciała. Wynika to z tego, że stres produkuje hormon zwany kortyzolem, który przyczynia się do zwiększenia wody w organizmie. Może też potęgować apetyt oraz zwiększać ochotę na różne przekąski i przysmaki, które chcemy zjeść, aby poczuć się lepiej. Stres wywołuje też ogólne złe samopoczucie. Aby zmniejszyć jego poziom, musimy wprowadzić do naszej rutyny codzienności, które pomogą nam się odprężyć. Może być to czytanie, słuchanie muzyki czy też malowanie. Warto ponadto zatroszczyć się o odpowiednią ilość snu, ponieważ ona jest równie istotna w walce ze stresem. Jeśli chcemy mieć pewność, że się odprężymy i skutecznie wypoczniemy, powinniśmy zaopatrzyć się w solidny, wygodny i dobrze dopasowany do nas materac. Dobrze, aby szedł w parze z łóżkiem posiadającym wezgłowie, które dodatkowo zwiększy nasz komfort. Różne modele i podłoża możemy przetestować w sklepie stacjonarnym Ruda-Śląska.

Zatrzymanie wody w organizmie

Kolejny powód, przez który nasza waga może się wahać, to zatrzymanie wody w organizmie. Zwiększa się ono, kiedy spożywamy dużą liczbę słonych produktów. Zawarta w nich sód jest bowiem odpowiedzialna za wchłanianie wody, która następnie zatrzymuje się w naszym organizmie i zwiększa naszą masę. Musimy mieć jednak na uwadze, że to tymczasowe – pozbędziemy się tego balastu, gdy nasz organizm zdąży przetworzyć sód. Jeśli zupełnie chcemy uniknąć takiego efektu, zrezygnujmy z jedzenia żywności wysoko przetworzonej. Produkty te nie dość, że posiadają dużą ilość sodu, to jeszcze charakteryzują się znaczną kalorycznością i niskim poziomem błonnika. Z tego względu nie są zbyt korzystne dla naszego układu pokarmowego.

Przyjmowanie leków

Przyjmowanie leków może mieć część naszych codziennych nawyków. Są takie substancje, które mogą zwiększyć zatrzymywanie się wody w organizmie. Inne z kolei mogą nienaturalnie pobudzić nasz apetyt i rozregulować metabolizm. Może tak zdarzyć się w przypadku środków takich jak na przykład leki przeciwdepresyjne, beta-blokery czy też insulina.

Problemy na tle hormonalnym

Za wahania wagi często odpowiedzialne są hormony. Związane z nimi zaburzenia mogą bowiem doprowadzić do różnych nieprzyjemnych skutków. Do wzrostu wagi przyczynia się między innymi wyższy poziom estrogenu. Istotnym hormonem w tym przypadku jest również leptyna, czyli tzw. hormon sytości. Jeśli jego poziom jest obniżony, możemy mieć większą skłonność do przejadania się. Odstępstwa od normy w kwestii hormonów to coś, na co powinniśmy szczególnie uważać. Może być to na przykład oznaka nadczynności lub niedoczynności tarczycy, które wymagają leczenia. Warto mieć na uwadze, że w przypadku kobiet na wahania wagi wpływać może również cykl miesiączkowy. Tuż przed miesiączką następuje wzrost wagi, który potem jednak wraca do normy.

Ćwiczenia siłowe

Okazuje się, że regularne treningi też mogą przyczynić się do wahań masy ciała. Mowa to o ćwiczeniach siłowych. Wyróżniają się one tym, że przyczyniają się do zwiększenia tkanki mięśniowej. Po treningu siłowym nasze mięśnie wypełniają się krwią i wodą w celu naprawienia uszkodzonych tkanek. Ćwiczenia cardio mogą z kolei spowodować wzrost objętości krwi. Wraz z tym podnosi się też poziom naszej wagi. Z tego względu krótko po treningu możemy ważyć więcej niż wcześniej, szczególnie jeśli ćwiczyliśmy bardzo intensywnie.

Wahania wagi mogą nas denerwować, musimy jednak pamiętać, że różnice w wadze do około 3 kg w ciągu dnia to coś zupełnie normalnego. Na naszą wagę wpływ ma wiele różnych czynników, takich jak to, co i ile jemy oraz pijemy. Znaczenie mają również codzienne nawyki. Jeśli zatem różnice w pomiarze wagi nie są drastyczne, nie mamy się czym martwić!