Nie ma co ukrywać, zakup pierwszego mieszkania to poważna decyzja, będąca jednocześnie jednym z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Niestety, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, co uwzględnić przy jego zakupie oraz jak później je urządzić. Są to dwa ważne czynniki, o których warto wiedzieć nieco więcej. A na co zwrócić uwagę? Oto kilka najważniejszych kwestii!

Co należy uwzględnić przy zakupie mieszkania?

Decyzja podjęta – kupujemy mieszkanie. Niestety, aby sfinalizować to marzenie, musimy przejść przez kilkuetapowy proces. Uwzględniamy tutaj wiele czynników, o których często nie zdajemy sobie sprawy. Powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to:

  • kiedy jest najlepszy moment na kupno mieszkania – cena mieszkania to kwestia zmienna, na którą wpływa przede wszystkim pora roku. Jak się okazuje, największy popyt na lokale mieszkalne obserwujesz jesienią, a to wiąże się z zawyżonymi cenami,
  • co czeka nowego właściciela – chodzi tutaj głównie o dopełnienie dodatkowych formalności dotyczących m.in. wpis własności do księgi wieczystej czy zgłosić fakt zakupu do urzędu miasta lub gminy,
  • czy przed kupnem mieszkania trzeba mieć rozeznanie na rynku nieruchomości – niestety bez znajomości rynku znacznie trudniej znaleźć nam atrakcyjną ofertę, jednak nie jest to niemożliwe,
  • jaki mamy budżet – określenie budżetu przeznaczonego na zakup nieruchomości jest przydatne już na etapie przeglądania ogłoszeń, gdyż pokażą nam, na jakie oferty możemy sobie

    pozwolić.

Zakup mieszkania a stan techniczny nieruchomości i lokalizacja

Pierwsze mieszkanie - co uwzględnić przy zakupie oraz jak je urządzić?Oferta mieszkania znaleziona, teraz czas na obejrzenie nieruchomości! Musimy tutaj pamiętać przede wszystkim o uwzględnieniu stanu technicznego budynku. Pamiętajmy o sprawdzeniu daty wybudowania, remontów, termomodernizacji czy określenie stanu klatki schodowej. Następnie przechodzimy do oceny mieszkania. Obejmuje to:

  • określenie, w jakich latach wymieniono instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną,
  • stan ścian, czyli określenie czy są proste oraz, czy nie ma na nich żadnych zacieków,
  • zweryfikowanie stanu armatury oraz stanu instalacji elektrycznej.

Sprawdźmy także stan mebli oraz sprzętu AGD, jeśli wchodzi ono w skład mieszkania. Ostatnią kwestią jest lokalizacja. Powinna być idealnie dopasowana do naszych preferencji oraz aktualnej sytuacji rodzinnej. Rozważmy zatem wady i zalety kupna mieszkania w centrum, a także na obrzeżach miasta.

Na czym polega urządzanie pierwszego mieszkania?

Pierwsze mieszkanie zakupione – teraz pora je urządzić! W tym celu warto sporządzić plan, dzięki któremu organicznymi chaos oraz oszczędzimy sporo czasu. Zastanówmy się, jakie przedmioty są niezbędne w danym pomieszczeniu oraz uwzględnijmy trzy poniższe kroki!

Krok pierwszy – funkcjonalność i wygoda

Funkcjonalne wnętrze to podstawa. Pojawia się ona w szczególnie w kontekście kuchni i łazienki. Stanowią one wyzwanie, gdyż należy tutaj zadbać również o bezpieczeństwo – zwłaszcza jeśli mamy małe dziecko. Wygoda natomiast nie dotyczy komfortowych mebli, a wnętrza, w którym możemy bezproblemowo poruszać się w ciągu dnia.

Krok drugi – inspiracja

Urządzając pokoje w mieszkaniu, możemy kierować się różnymi stylami. Jednak czasem warto postawić na unikalność i dopasować wnętrze do swojego charakteru czy stylu bycia. Inspiracji możemy szukać wszędzie – w katalogach czy dostępnych w internecie grafikach. A znaleziony pomysł można zmodyfikować tak, aby pasował do nas.

Krok trzeci – umiar

We wnętrzu warto zachować umiar. Określa się go jako „złoty środek”, dzięki któremu jesteśmy w stanie zapanować nad bałaganem, przy jednoczesnym zachowaniu pożądanego wyglądu. Co więcej, w ten sposób nie zagracić dużego oraz małego mieszkania. W tym przypadku możemy wzorować się na stylu skandynawskim czy minimalistyczny.

W jakiej kolejności urządzać pomieszczenia?

Nowe mieszkanie w stanie surowym powinno być wykańczane po kolei. Do najważniejszych pomieszczeń zalicza się kuchnia i łazienka. Natomiast na koniec warto zostawić sobie jadalnie, salon czy biuro. Pomiędzy powinniśmy zadbać o sypialnię, gdzie na szczególną uwagę zasługują trzy elementy! Jakie?

Łóżko

Wygodne łóżko to podstawa. Na rynku znajdziemy wiele różnych modelu – tapicerowane, metalowe czy drewniane. Warto jednak skorzystać z poradnika, w którym znajdziemy wszystkie niezbędne informacje https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Lozko-pierwszy-wybor.

Materac do spania

Dobry materac https://abcsnu.pl/35-materace-80×200 to taki, który jest w stanie sprostać naszym indywidualnym potrzebom i preferencjom. W ten sposób są w stanie zagwarantować nam komfortowe warunki do zdrowego wypoczynku.

Akcesoria sypialniane

Materac to nie wszystko! Liczą się tu także wysokiej jakości akcesoria sypialniane, które znajdziemy w ofercie https://abcsnu.pl/. Można wyróżnić tutaj m.in. poduszki, kołdry, stelaże, pościel czy ochraniacze na materac.

Pierwsze mieszkanie to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób młodych. Warto zatem posiadać podstawową wiedzę na temat jego zakupu, weryfikacji oraz urządzania. W ten sposób będziemy w stanie wybrać idealne cztery kąty!