Zarówno mężczyźni, jak i kobiety potrzebują odpowiedniej ilości snu, aby móc na co dzień prawidłowo funkcjonować i cieszyć się dobrym samopoczuciem. W ostatnich latach jednak coraz częściej mówi się o różnicach w zapotrzebowaniu na wypoczynek. Okazuje się, że kobiety mogą wymagać więcej snu niż mężczyźni, a tego powodem są nie tylko uwarunkowania biologiczne, ale także styl życia. Z drugiej strony badania wykazują, iż kobiety śpią znacznie mniej w porównaniu do tego, ile powinny. Dlaczego tak się dzieje? Poniżej przedstawiamy kilka czynników, które mogą wpływać na większe zapotrzebowanie na sen u kobiet.
Biologiczne różnice w śnie kobiet i mężczyzn
Zapotrzebowanie na większą ilość snu kobiet wynika głównie z działania hormonów. Nie wiele osób wie, że długość wypoczynku jest uzależniona od etapu cyklu menstruacyjnego, który dotyczy jedynie płci damskiej. Każda z faz objawia się w inny sposób i wpływa na to, jak kobieta czuje się na co dzień. Główną rolę odgrywają tutaj estrogeny oraz progesterony, które mogą wywoływać senność i uczucie zmęczenia. Im bliżej owulacji, tym kobieta może potrzebować więcej wypoczynku. Z kolei w czasie miesiączki poziom obu tych hormonów jest stosunkowo niski. Kobieta powinna dbać o regularny sen o odpowiedniego długości, o ile nie przeszkadzają jej objawy menstruacji. Największa różnica między snem kobiety a mężczyzny opiera się więc na funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej. Oprócz cyklu menstruacyjnego panie mogą doświadczać trudności w czasie ciąży czy menopauzy. Również struktura mózgu różni się między płciami. Badania wykazują, że kobiety mają większą ilość istoty białej, co może wpływać na sposób, w jaki przetwarzają informacje i regenerują się podczas snu. Stres, wielozadaniowość oraz większa podatność na zaburzenia lękowe i depresję u kobiet wpływa na ich sen. Wszystkie te czynniki sprawiają, że kobiety często potrzebują więcej wypoczynku niż mężczyźni, aby w pełni się zregenerować.
Wielozadaniowość, stres i zdrowie psychiczne
Większe zapotrzebowanie na sen naturalnie może także wynikać z faktu, iż kobiety spełniają kilka ról jednocześnie. Panie często przeskakują między zadaniami, prowadząc życie zawodowe, rodzinne i społeczne. Choć w obecnych czasach następuje wprowadzanie równości m.in. w podziale obowiązków domowych, to nadal na kobietach spoczywa więcej obciążeń. Panie zazwyczaj zauważają więcej zadań, które należy wykonać, podczas gdy panowie potrzebują klarownej listy tego, co trzeba zrobić. Ta intensywna wielozadaniowość kobiet zwiększa zmęczenie umysłowe i emocjonalne, wymagając dłuższego czasu na regenerację podczas snu. Poza tym nierzadko mamy do czynienia ze zjawiskiem zwanym momsomnią, które odnosi się do tego, że tylko w nocy, kiedy dzieci i partner śpią, kobieta ma spokój i może zająć się własnymi potrzebami (poza snem). Kończy więc wszystkie obowiązki i zamiast położyć się do łóżka, oddaje się ulubionemu filmowi i próbuje zrobić coś dla siebie. O tym zjawisku mówi w swojej książce psycholożka kliniczna Shelby Harris. Kobiety się nie wysypiają, ponieważ wolą w inny sposób wykorzystać dostępny czas lub nie są w stanie zasnąć ze względu na stres i negatywnego emocje. Są bardziej podatne na zaburzenia lękowe, a także częściej doświadczają przewlekłego bólu, np. migreny, który utrudnia spokojny sen.
Wpływ macierzyństwa na sen kobiety
Na ilość snu kobiety wpływa również macierzyństwo i konieczność opieki nad dzieckiem, zwłaszcza we wczesnym etapie jego życia. Kobieta pozostaje czujna, a jej biologia odpowiada za to, że posiada więcej zmartwień niż mężczyzna i dlatego nie jest w stanie cieszyć się głębokim i długim wypoczynkiem. Ma problemy z zasypianiem i częściej przebudza się w nocy. Po narodzinach dziecka młode mamy są zmuszone wielokrotnie wstawać, aby nakarmić niemowlaka czy zmienić mu pieluchę. Nie posiadają dużego wsparcia od partnera, który codziennie musi wstać do pracy. Długotrwałe wyczerpanie związane z opieką nad noworodkiem, a także stres dotyczący nowych obowiązków mogą więc prowadzić do przewlekłego niedoboru snu i tym samym większego zapotrzebowania na wypoczynek.
Każda kobieta powinna rozważyć zakup materaca, który umożliwi jej zachowanie komfortowego i głębokiego snu. Wygodne podłoże pozwala szybciej zasnąć i pomaga utrzymać prawdziwie regenerujący wypoczynek. W salonach w Ruda-Śląska znajdziesz wiele świetnych materacy o różnym rodzaju wypełnienia.
Dlaczego kobiety powinny spać dłużej niż mężczyźni?
Osiem godzin snu to standard, który stanowi podstawę w dbaniu o własne zdrowie. W rzeczywistości jednak istnieją indywidualne uwarunkowanie decydujące o tym, jak długo powinien trwać nasz wypoczynek. Płeć może mieć tutaj szczególnie znaczenie ze względu na różnice biologiczne i odmienny tryb życia. Według badań Gender and Time for Sleep among U.S. Adults kobiety potrzebują średnio o 11 minut więcej snu każdej nocy niż mężczyźni. Na wszystkich etapach życia panie zmagają się z trudnościami, które mogą powodować większe zapotrzebowanie na odpoczynek. Mimo to kobiety śpią o wiele mniej, niż powinny, co dodatkowo pogłębia problem i nie pozostaje bez konsekwencji dla ich zdrowia, w tym samopoczucia psychicznego. Rola społeczna kobiet i ich gospodarka hormonalna nierzadko prowadzi do chronicznego zmęczenia. Panie powinny w końcu zacząć dbać o swoje zdrowie, zamiast nieustannie troszczyć się o innych.
W jaki sposób kobieta powinna zadbać o swój sen?
Wszystkie kobiety powinny przede wszystkim skupić się na utrzymaniu regularnego harmonogramu snu. Kładzenie się spać i budzenie o tej samej porze każdego dnia pomaga regulować wewnętrzny zegar biologiczny, niezależnie od płci. Gdy zbliża się już późna godzina, kobiety powinny niestety zrezygnować ze swoich przyjemności na rzecz bardziej regenerującego wypoczynku. Być może lepiej pozostawić pewne obowiązki domowe na kolejny dzień czy poprosić partnera o pomoc. Poza tym kobiety powinny szukać rozwiązań dla redukcji stresu, który nie pozwala im zasnąć. Niekiedy okazuje się, że najlepszym wyjściem jest terapia i rozmowa z psychologiem. Warto określić źródło swojego stresu i złego samopoczucia emocjonalnego, aby znaleźć dla niego skuteczne rozwiązanie.
Zapotrzebowanie na sen u kobiet jest większe z dwóch powodów: biologii i stylu życia. Wahania hormonalne, różnice w strukturze mózgu, wielozadaniowość, stres oraz rola macierzyństwa to tylko niektóre z czynników wpływających na długość i jakość wypoczynku pań. Kobiety zdecydowanie powinny lepiej troszczyć się o swoje zdrowie i nie pomijać w nim treściwego snu.
Przeczytaj także: Social jet lag – jak nieregularny sen może zniszczyć zdrowie?