Jeśli chcemy, by nasz organizm odpowiednio funkcjonował, musimy dostarczyć mu niezbędnych składników odżywczych. Możemy to robić poprzez dietę lub przez suplementy. Jednym z kluczowych składników będzie magnez, który jest odpowiedzialny za wiele istotnych procesów. Dlaczego warto zadbać o odpowiedni poziom magnezu? Sprawdź!

Niedobór magnezu – czym skutkuje?

Jednym z powodów, dla których warto suplementować magnez, jest możliwość zredukowania nieprzyjemnych objawów jego niedoboru. Brak odpowiedniego poziomu tego pierwiastka przyczynia się do powstania negatywnych skutków. Warto wiedzieć, że niedobór magnezu określany jest również jako hipomagnezemia. Z powodu tej przypadłości możemy doświadczyć zaburzenia czucia, w tym uczucie mrowienia oraz osłabienie mięśni. Mogą wystąpić też drżenia i kurcze mięśni, które występują w różnych częściach ciała i mają charakter powtarzający się. Może nawet dojść do zaburzenia rytmu serca.

Charakterystyczną oznaką niedoboru magnezu jest silne i przewlekłe zmęczenie, które często bagatelizujemy lub łączymy z innymi dolegliwości. W przypadku hipomagnezemii znużenie i obniżenie energii jest długotrwałe. Towarzyszy mu spadek odporności, ogólne osłabienie organizmu, a nawet problemy ze snem. Może dojść również do pogorszenia stanu włosów i paznokci, skutkując ich nadmierną kruchością. Niedobór tego pierwiastka ma również przełożenie na nasz nastrój – możemy odczuwać większe rozdrażnienie i irytację niż normalnie.

Magnez a układ krwionośny

Suplementowanie magnezu - dlaczego warto o tym pamiętać?Magnez ma też istotne znaczenie dla układu krwionośnego. Może skutecznie obniżyć ryzyko nadciśnienia tętniczego, zakrzepów krwi oraz arytmii. Przyczynia się do zmniejszenia kurczliwości naczyń krwionośnych, a także oddziałuje na kurczliwość mięśni szkieletowych, w tym mięśnia szkieletowego. Dzięki jego odpowiedniemu poziomowi możemy również zapobiec niedotlenieniu serca. Magnez reguluje również poziom glukozy we krwi i wpływa na wydzielanie insuliny.

Magnez a kości

Magnez odgrywa kluczową rolę w budowie kości. Jest pierwiastkiem, który znajduje się w ich składzie, a do tego jest odpowiedzialny za ich mineralizację. To właśnie dzięki temu procesowi możemy uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości takich jak osteoporoza. Ponadto bierze udział w metabolizmie kości, wpływając na aktywność osteoblastów i osteoklastów. Magnez w ogromnej części znajduje się w tkance kostnej, mięśniach szkieletowych oraz tkankach miękkich.

Magnez a układ nerwowy

Aby nasz układ nerwowy mógł odpowiednio funkcjonować, musimy zadbać o suplementację magnezu. Jest to bowiem pierwiastek, który odgrywa znaczącą rolę w działaniu tej sfery. Magnez odpowiada za naszą zdolność do zapamiętywania oraz koncentracji. Zwiększa ilości połączeń nerwowych i pomaga regulować proces przewodzenia impulsów. Optymalny poziom magnezu jest niezbędny dla tych, którzy uczą się lub pracują umysłowo. Dzięki niemu możemy też zmniejszyć stres i lepiej się wyciszyć, co również sprzyja skupieniu się. W ten sposób możemy osiągać lepsze wyniki w pracy czy szkole. Magnez zwiększa produkcję serotoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za dobry nastrój.

Magnez a sen

Nad suplementowaniem magnezu powinni zastanowić się szczególnie ci, którzy cierpią na problemy ze snem. Okazuje się, że ten pierwiastek w znacznym stopniu oddziałuje na jakość naszego wypoczynku. Wynika to między innymi z tego, że jest odpowiedzialny za regulację istotnych sfer w układzie nerwowym. To dzięki niemu możemy zmniejszyć poziom niepokoju oraz lęku i wyciszyć umysł przed zaśnięciem. Magnez wspiera też prawidłową produkcję hormonów odpowiedzialnych za sen, w tym melatoniny. Pomaga osiągnąć jej optymalny poziom, przez co robimy się senni i możemy skutecznie pogrążyć się we śnie. Dzięki magnezowi pozbędziemy się nadmiernego napięcia nagromadzonego w mięśniach, które nierzadko jest skutkiem stresu. Wpływa ponadto na neuroprzekaźniki, których zadaniem jest wysyłanie wiadomości w obrębie całego układu nerwowego. Poprzez odpowiedni stopień magnezu możemy też poprawić nasz nastrój. W ten sposób o wiele łatwiej będzie nam się zrelaksować i wypocząć. Uspokajające właściwości magnezu powodują, że jest zalecany tym, którzy na przykład z powodu przewlekłego stresu lub szybkiego trybu życia nie potrafią się odprężyć i wyspać. Jeśli chcemy, aby magnez zadziałał korzystnie na jakość naszego snu, powinniśmy zażyć go na co najmniej 30 minut przed planowanym zaśnięciem. Dzięki temu będzie mógł pomóc w stabilizacji naszego rytmu dobowego. Na efektywne wchłanianie magnezu wpływa również spożycie posiłku. Spożycie tego pierwiastka na pusty żołądek nie będzie dobrym pomysłem.

Jak jeszcze możemy poprawić jakość snu? Warto zacząć od zadbania o otoczenie, w którym zasypiamy. Powinno być ono komfortowe i przytulne. W pełnym rozluźnieniu się pomogą nam produkty takie jak materace 140×190, które oferują niezwykle wygodną powierzchnię snu. Modele od Fit.4.Sleep oprócz pełnej swobody ruchów i możliwości znalezienia wygodnej pozycji zagwarantują nam też inne cenne właściwości. Aby się o nich przekonać, odwiedźmy sklep stacjonarny Ruda Śląska.

Kto powinien suplementować magnez?

Magnez to pierwiastek, którego suplementację powinien rozważyć każda osoba dorosła. Dzięki niemu może zadbać o prawidłowe funkcjonowanie wielu procesów w organizmie. Przyjmowanie magnezu przyniesie pozytywne skutki tym, którzy na co dzień zmagają się z silnym stresem i napięciem. Docenią go również ci, którzy cierpią na zaburzenia snu. Okaże się pomocny ponadto dla tych, którzy dużo się uczą lub pracują umysłowo.

Magnez to jeden z najważniejszych składników odżywczych. Ma szczególne znaczenie dla naszego organizmu, ponieważ odpowiada między innymi za układ sercowo-naczyniowy, układ nerwowy, prawidłowy metabolizm kości czy optymalny poziom glukozy i insuliny. Z tego względu warto zadbać o jego suplementację.

Przeczytaj także: Pieniądze w świecie snów – jak zinterpretować sny o gotówce?