Mimo że czas ciąży wiąże się z nadzieją i radością, często towarzyszą mu również nieprzyjemne dolegliwości, które znacząco wpływają na samopoczucie przyszłej matki. Jedną z nich jest ból kręgosłupa, który jest znanym objawem tego stanu. Czy da się go zminimalizować? Okazuje się, że tak! Poznaj sposoby na poradzenie sobie z bólem kręgosłupa.
Z czego wynika ból kręgosłupa w ciąży?
Ból kręgosłupa w ciąży może wynikać z różnych przyczyn, jednak zdecydowanie największy wpływ ma zmieniające się ciało kobiety – rosnący brzuch sprawia, że plecy są przeciążone, a do tego nienaturalnie się wyginają, co oddziałuje negatywnie na odcinek lędźwiowy. Nieprzyjemne skutki odczuwa również odcinek piersiowy. Zostaje zmieniony środek ciężkości, z czym kobiety ciężarne próbują sobie poradzić, wysuwając ramiona i miednicę do przodu. To jednak skutkuje napinaniem się mięśni i gromadzeniem w nich napięcia.
W przypadku bólu pojawiającego się na początku ciąży, jego źródło najczęściej stanowią zmiany hormonalne. W tym czasie hormony działają bardzo intensywnie, rozluźniając stawy biodrowo-krzyżowe – jest to próba przygotowania ciała do późniejszego porodu. Może to jednak wywoływać znaczny dyskomfort.
Ile trwa ból kręgosłupa w ciąży?
Ból kręgosłupa to jeden z najpowszechniejszych objawów ciąży i dotyka prawie każdej przyszłej matki. Warto wiedzieć, że może się on pojawić w każdym momencie trwania ciąży – zarówno w pierwszym, jak i drugim czy trzecim trymestrze. Na początku są to krótkotrwałe, pojedyncze ukłucia bólu, jednak w późniejszym czasie, gdy obciążenie staje się większe, dyskomfort również przybiera na sile. Najpoważniejsze nasilenie występuje najczęściej podczas II trymestru. Co ciekawe, ciąża sprawia, że kobiety, które już wcześniej zmagały się z problemami z kręgosłupem, dotkliwiej odczuwają tę dolegliwość.
Zdarza się, że nawet po porodzie dokuczliwy ból kręgosłupa się otrzymuje – wynika to z tego, że mięśnie są rozciągnięte i osłabione. Potrzebują czasu, aby wrócić do poprzedniego czasu. Miejmy to na uwadze, aby nie być zdziwionym, gdy po ciąży ponownie odzywa się ból pleców. W tym wypadku należy nie zaprzestać zdrowych nawyków i aktywności, które zadbają o nasz kręgosłup.
Rola dobrego materaca
Na ratunek bolącemu kręgosłupowi podczas ciąży przyjdzie odpowiedni materac, który zniweluje dyskomfort oraz ból. Pamiętajmy, że o dopasowane podłoże snu warto zadbać znacznie wcześniej – dzięki temu unikniemy nasilenia się dokuczliwych dolegliwości w czasie ciąży. Ponadto powinniśmy mieć na uwadze to, że materac dla kobiety w ciąży musi charakteryzować się konkretnymi elementami.
Po pierwsze, należy nie zapominać o tym, że podczas ciąży ciało nieustannie się zmienia. Z tego względu wybrany model musi charakteryzować się idealnym dostosowaniem do naturalnych krzywizn i indywidualnym podejściem. Takie cechy posiada materac termoelastyczny. Zawarta w nim technologia powoduje, że materac reaguje na naszą temperaturę i pod jej wpływem dopasowuje się do naszego ciała. Dzięki temu, nawet jeśli przyszła matka przybierze na wadze, nie będzie to oddziaływać na komfort użytkowania produktu. Odpowiedni model znacznie zmniejsza ból pleców oraz stawów, ponieważ wysokiej jakości wypełnienia, tak jak wypełnienie piankowe, pozwala na odciążenie ciała. Kręgosłup zostaje odpowiednio podparty, dzięki czemu pozbędziemy się napięcia nagromadzonego w mięśniach i będziemy mogli prawdziwie wypocząć.
Zwróćmy uwagę również na to, aby materac dla kobiety w ciąży dbał o wysoką higienę snu. Ten aspekt może bardzo wpłynąć na samopoczucie, zwłaszcza w przypadku matek, które spędzają dużo czasu w łóżku, bo tego wymaga od nich ich stan. Dobra cyrkulacja powietrza i odprowadzanie wilgoci spowodują, że unikniemy efektu przegrzewania się, a nasze łóżko będzie wolne od bakterii i drobnoustrojów.
Delikatne ćwiczenia
Mimo że ciąża to czas, w którym należy szczególnie na siebie uważać, nie powinno to powstrzymać kobiet ciąży przed zażywaniem codziennej dawki ruchu. Aktywność fizyczna nie dość, że wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie i pomoże pozbyć się negatywnych emocji, to jeszcze oddziałuje korzystnie na nasz kręgosłup. Nawet delikatne ćwiczenia wykonywane w ciąży mogą zmniejszyć ból pleców, warto zatem uwzględnić je w codziennej rutynie.
Cudowną opcją dla przyszłych matek okaże się joga. Jest to niezwykle łagodna forma treningu, która jednocześnie pomaga rozciągnąć mięśnie, ale i się zrelaksować. Wyjątkowo istotna jest tutaj praca z oddechem – praktyka jogi uczy nas, jak oddychać tak, aby w pełni się odprężyć. Delikatne ćwiczenia umożliwią nam odciążenie kręgosłupa i pozbycie się napięcia nagromadzonego w naszym ciele. Zadziałają pozytywnie zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, które podczas ciąży również jest bardzo ważne.
Odpoczynek
Równowaga powinna być w naszym życiu zawsze, jednak dla przyszłych matek aspekt ten musi stać się jeszcze ważniejszy. Stan, w jakim się znajdują, jest nie lada wyzwaniem – z dnia na dzień zmienia się ich ciało i pojawiają się różne dokuczliwe dolegliwości. Aby nie dać się pochłonąć negatywnym emocjom i zmęczeniu, należy zadbać o dobry wypoczynek, podczas którego będą mogły się w pełni zregenerować. Co więcej, odpoczywanie pozwoli im zmniejszyć różne nieprzyjemności, takie jak na przykład ból pleców. Warto pamiętać również o tym, że kobiety w ciąży muszą szczególnie na siebie uważać. Unikajmy nadwyrężenia mięśni, podnoszenia ciężkich przedmiotów czy zbyt intensywnego wysiłku, ponieważ te zachowania mogą przynieść bardzo negatywne skutki.
Nie ma wątpliwości, że ból kręgosłupa to dokuczliwy problem. W przypadku kobiet w ciąży, kiedy ich ciało nieustannie się zmienia, ten dyskomfort staje się jeszcze bardziej nieprzyjemny. Z tego względu warto jak najszybciej mu zapobiegać, dbając o siebie i stawiając na zdrowe nawyki. Dzięki temu zminimalizujemy nieprzyjemności i będziemy mogli w pełni cieszyć się pozytywnymi stronami ciąży.