Aranżacja wnętrza nie ma sensu, jeśli skupimy się tylko na kolorach oraz meblach. To właśnie dodatki nadają unikalnego charakteru każdemu pomieszczeniu, a także przyczyniają się do stworzenia bardziej domowej atmosfery. Dekoracje mogą być różne – w tym ceramiczne. A czym się wyróżnia ceramika ozdobna?

Czym jest ceramika ozdobna?

W dzisiejszych czasach do łask wraca ceramika. W rozumieniu tradycyjnym są to tworzywa i wyroby, które otrzymuje się w wyniku wypalania odpowiednio uformowanej gliny. Obecnie jednak są to wszelkiego rodzaju wyroby nieorganiczno-niemetaliczne, w trakcie otrzymywania, których istotnym procesem jest obróbka cieplna w wysokiej temperaturze. Mogą mieć one typowo praktyczne wykorzystanie, czyli stanowić zwykłe przedmioty użytkowe. Aczkolwiek, czy współcześnie to wystarczy? Jak się okazuje – nie bardzo, dlatego coraz częściej stawiamy na dekoracje i ozdoby. Zajmuje się tym ceramika ozdobna, która zaliczana jest do sztuki. Piękne, malowane talerze czy wazony o wyjątkowym kształcie stanowią wyjątkową ozdobę, która sprawdza się w każdym wnętrzu.

Ceramika ozdobna jako element domu

Każdy z nas chce, aby dom wyglądał dobrze nie tylko z zewnątrz, ale także w środku. Z uwagi na to, dokładamy wszelkich starań, aby każde pomieszczenie dobrze się prezentowało. Pomagają nam w tym dodatki, czyli inaczej elementy dekoracyjne, które mogą, ale nie muszą mieć również swoje praktyczne zastosowanie. Ich obecność pozwala nadać wnętrzu wyjątkowy charakter, a także satysfakcjonujący nas wygląd. W tej roli świetnie sprawdzi się ceramika ozdobna, do której zaliczyć można m.in.:

 • Ceramika ozdobna idealnym dodatkiem do salonudeski do powieszenia na ścianie,
 • duże, ręcznie malowane talerze,
 • wazony,
 • świeczniki,
 • figurki,
 • doniczki ozdobne.

Tak naprawdę ceramika ozdobna nie ma żadnych ograniczeń – jej cudowny wygląd może ozdobić każde pomieszczenie, w tym kuchnię, salon czy nawet łazienkę. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, aby zbyt szybko nie uległa uszkodzeniu lub zniszczeniu.


Czy ceramika ozdobna sprawdza się również w sypialni?

Sypialnia to miejsce, które większość z nas kojarzy jedynie z wypoczynkiem. Jednak czy oznacza to, że wnętrze ma być surowe i bez wyrazu? Nie! Pomieszczenie to zasługuje na dużą uwagę, gdyż odpowiada w znacznym stopniu za jakość i długość naszego snu. Powinniśmy zatem wybierać takie dodatki, które nie tylko dobrze wyglądają, ale także gwarantują spokojny sen. Do nich zalicza się m.in. stołek ceramiczny o różnym kształcie, świeczniki czy wazony. Jeśli chcemy oraz mamy wystarczająco dużo miejsca, to możemy nawet postawić na różnego rodzaju figurki ceramiczne. Warto zatem uwzględnić ceramikę ozdobną przy urządzaniu oraz wykańczaniu sypialni. Nie zapominajmy jednak, że znaczącą rolę odgrywa tutaj właściwie skomponowane łóżko, które składa się z:

 • poduszki i kołdry,
 • stelaża i ochraniacz na materac,
 • pościeli i prześcieradła.

Najważniejszą funkcję pełni tutaj materac do spania. Jest to produkt, który jest w stanie zapewnić zdrowy sen oraz właściwą regenerację ciała. Jednak, aby było to możliwe, to należy go najpierw odpowiednio dopasować do osobistych potrzeb oraz preferencji, uwzględniając m.in. stopień twardości, rodzaj wypełniania czy rozmiar.

Pomysły na prezent

Niezaprzeczalnie – ceramika ozdobna to świetny pomysł na prezent! Z pewnością ucieszą się z niej osoby dorosłe i starsze, które będą mogły w pełni podziwiać jej piękno. Wszystko z uwagi na fakt, iż jest to ponadczasowy podarunek, który wraz z upływem lat nie traci swojej wartości, przez co stanowi istotny wkład w domowy dobytek. Wiele osób daje również ceramikę, zarówno ozdobną, jak i użytkową, jaki prezent z okazji parapetówki czy wesela, na tzw. “dobry start”. Jednak nie są to jedyne pomysły, na uniwersalne prezenty dla najbliższych. Wśród licznych propozycji warto uwzględnić także:

 • koc 150×200,
 • poduszki do spania oraz dekoracyjne,
 • świece zapachowe,
 • wino,
 • kwiaty doniczkowe.

Ceramika ozdobna z pewnością sprawdzi się w każdym pokoju. Warto jednak zaznaczyć, że pomimo swoich walorów estetycznych, służy również w praktyce – w końcu do pięknych wazonów możemy włożyć kwiaty, a do świeczników, świece.

Przeczytaj także: