Dbanie o ogródek wielu młodym osobom kojarzy się z podeszłym wiekiem, emeryturą i osobami, które nie mają już co robić. Jednak prawda jest inna, gdyż jak się okazuje, ogrodnictwo to hobby wielu pracujących czy nawet młodych! A dlaczego jest tak chętnie wybieraną formą spędzania czasu?

Ogrodnictwo – hobby połączony z terapią?

Szukając hobby, które pozwoli się zrelaksować, uwolnić od stresu, a nawet poprawić zdrowie psychiczne, wielu z nas ostatecznie wybiera ogrodnictwo. Można zarówno sadzić kwiaty i warzywa, jak i skupić się na hydroponice. Jest to skuteczna metoda, wykorzystywana również w medycynie. Hortiterapia, bo o niej tu mowa, to niekonwencjonalna metoda leczenia, rodzaj terapii psychologicznej, łączącej w sobie medycynę i uprawianie ogrodnictwa. Poprzez kontakt z naturą nasze zmysły są stymulowane, przez co zwiększa się wrażliwość sensoryczna, a tym samym poprawia nastrój czy zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji. A żeby zadbać o jak najlepsze efekty, po dniu w ogrodzie warto położyć się do łóżka, gdzie otuli nas kołdra na wiosnę. Poprzez zdrowy wypoczynek oraz satysfakcjonujące hobby możemy wiele zyskać. A co dokładnie?

Korzyści, jakie niesie ze sobą ogrodnictwo

Ogrodnictwo jako sposób na relaksWydaje nam się, że po wizycie w ogródku wszelki stres lub lęki odeszły? Nic dziwnego – ogrodnictwo niesie ze sobą szereg korzyści zarówno psychologicznych, jak i poznawczych. W przypadku regularnego dbania o ogród możemy zauważyć:

  • zmniejszenie lęku, stresu oraz napięcia,
  • zwiększenie pewności siebie oraz optymizm,
  • pobudzanie zmysłów poprzez obserwacje, dotykanie, degustację czy wąchanie roślin,
  • poprawienie koncentracji i zdolności do skupienia się,
  • naukę nowych umiejętności,
  • poprawienie rozwiązywania problemów czy naukę planowania.

Jak dbać o ogródek?

Ogrodnictwo wiąże się z wysiłkiem, jaki musimy włożyć w pielęgnację ogrodu oraz utrzymanie go w dobrej kondycji. Do podstawowych czynności należy regularne koszenie trawy, dlatego dobra kosiarka będzie niezastąpionym elementem wyposażenia każdego ogrodnika. Ponadto nie można zapomnieć o wężu ogrodowym, grabiach, łopacie, sekatorze i innych podstawowych narzędziach. Jeśli natomiast decydujemy się uprawiać rośliny – ozdobne, jak i te jadalne w postaci owoców lub warzyw, to należy zapoznać się z porą siania. Co więcej, wiele roślin wymaga odpowiedniego umiejscowienia, gdyż jedne bardziej, a inne mniej tolerują promienie słoneczne. A po ciężkim dniu w ogrodzie możemy położyć się na leżaku na podwórku i podziwiać owoc naszej pracy.

Ogród to miejsce, w którym czas zwalnia, a problemy znikają. Nagle interesuje nas tylko to, jak właściwie zadbać o rośliny oraz co zrobić, aby lepiej rosły. Takie odcięcie się od szarej rzeczywistości i wyciszenie umysłu pozwala naładować baterie na kolejny dzień!

Przeczytaj także: