Podczas cyklu miesiączkowego, nieustannie zmianom ulega poziom hormonów. Największe znaczenie ma tu progesteron i estrogeny. W trakcie cyklu kobiety odczuwają zmiany związane z samopoczuciem – zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej. Z reguły różne fazy są związane również z pewnymi modyfikacjami wyglądu. Zrozumienie cyklu miesiączkowego to pierwszy krok do nauczenia się życia w zgodzie ze swoim organizmem i znalezienia sposobów na dobre samopoczucie przez cały miesiąc.
Ile trwa cykl miesiączkowy?
Zgodnie z wiedzą książkową, cykl miesiączkowy powinien trwać 28 dni. Jednak bardzo często pojawiają się sytuacje, w których poszczególne kobiety mają cykl sięgający nawet 35 dni! Nieregularność dotyczy w szczególności nastolatek podczas kilku pierwszych lat miesiączkowania. Jednak nie jest to jedyna sytuacja, w której okres pojawia się w innych odstępach czasu niż standardowe 28 dni. Nawet tak niepozorne czynniki, jak duża ilość stresu, czy restrykcje dietetyczne, mogą rozregulować cały cykl.
Warto pamiętać o tym, jak prawidłowo liczyć cykl miesiączkowy. Jego pierwszym dniem jest początek krwawienia miesięcznego. Z kolei koniec stanowi ostatni dzień przed kolejną miesiączką. Warto pamiętać o tym, że z reguły miesiączka nie powinna trwać dłużej niż 7 dni! Wszelkie alarmujące nieprawidłowości w tym zakresie należy niezwłocznie skonsultować z ginekologiem.
Cykl miesiączkowy – poszczególne fazy
Cykl miesiączkowy składa się z czterech faz, a każda z nich pełni inną funkcję i w odmienny sposób wpływa na samopoczucie.
1. Menstruacja
Zazwyczaj trwa od 1 do 5 dnia cyklu. Jest to czas, w którym następuje złuszczanie błony śluzowej macicy pod wpływem obniżenia poziomu estrogenów i progesteronu. Wtedy też rozpoczyna się proces rozwoju pęcherzyków Graafa. Wynika to z działania FSH, czyli hormonu wydzielanego w przysadce mózgowej. Podczas miesiączki samopoczucie zazwyczaj się poprawia, a z organizmu schodzi woda. Niestety niektóre kobiety zmagają się wówczas z bólem pleców i brzucha. Wówczas bardzo ważne jest zadbanie o regenerację. Długi sen na wygodnym materacu Hilding Alt to idealny sposób na poprawę samopoczucia i zminimalizowanie dolegliwości.
2. Faza folikularna
U kobiet, których cykl menstruacyjny jest w miarę regularny, faza folikularna trwa od 9 do 11 dni. Jest to czas względnej niepłodności, jednak zdarza się, że pod koniec tego czasu dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej. Czasem faza ta jest określana mianem proliferacyjnej. Wiąże się ze wzrostem poziomu estrogenu, a także z coraz większą produkcją śluzu szyjkowego.
3. Owulacja
W czasie owulacji pęcherzyk Graafa pęka. Dzieje się to ze względu na wzrastające stężenie hormonu LH i uwolnienie komórki jajowej do jajowodu. Jest to czas dni płodnych. Komórka jajowa jest w stanie przetrwać 24 godziny, a moment w którym jest uwalniana to planowo 14 dzień cyklu. Jednak biorąc pod uwagę indywidualne rozbieżności, można stwierdzić, że do owulacji dochodzi najczęściej między 10, a 16 dniem. A jak można rozpoznać fazę płodną? Czasem objawia się ona bólem owulacyjnym i podwyższoną temperaturą ciała. Z reguły pojawia się wtedy śliski i rozciągliwy śluz, a także widocznie wzrasta libido.
4. Faza lutealna
Po zakończeniu owulacji, pęcherzyk Graafa zmienia się i przybiera formę ciałka żółtego. Jest to najdłuższa faza – trwa bowiem około 15 dni. Są to dni niepłodne. Jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, ciałko żółte zanika, spada poziom progesteronu, a następnie pojawia się miesiączka.
Jakie hormony wpływają na cykl miesiączkowy
Istnieje szereg hormonów, które w największy stopniu wpływają na przebieg cyklu miesiączkowego. Wszelkie ewentualne nieprawidłowości i zaburzenia wynikają najczęściej właśnie z zaburzeń w poziomie poniższych hormonów.
- Hormon uwalniający gonadotropinę – jest uwalniany przez podwzgórze. Jego zadaniem jest stymulowanie przysadki mózgowej. To od niej zależy wydzielanie kolejnych hormonów wpływających na cykl miesiączkowy.
- Hormon folikulotropowy i luteinizujący – stymulują jajniki, które następnie stają się odpowiedzialne za produkcję odpowiedniej ilości estrogenu i progesteronu.
- Progesteron i estrogen – to dwa podstawowe żeńskie hormony. Od ich prawidłowego poziomu zależy przebieg całego cyklu miesiączkowego.
Jak czuć się dobrze podczas miesiączki?
Podczas kilku dni przed miesiączką następuje widoczna zmiana samopoczucia. Wiele kobiet odczuwa wówczas nadmierne napięcie, zmaga się z drażliwością i zmniejszoną odpornością na stres. Wraz z pojawieniem się krwawienia miesięcznego symptomy te ulegają złagodzeniu. Jednak w zamian pojawia się dyskomfort związany z bólem brzucha, a czasem także z napięciem mięśni w odcinku lędźwiowym. Czasami miesiączka jest też czasem zmęczenia i senności.
Warto wówczas z wyrozumiałością podchodzić do swojego ciała. Dla niektórych kobiet okres powinien być okazją do poświęcenia czasu sobie. Wówczas na samopoczucie doskonale wpływają gorące kąpiele, domowe SPA i inne relaksujące rytuały. Bardzo ważne jest to, aby w tej fazie cyklu nie zaniedbywać snu! Samopoczucie może znacznie poprawić zainwestowanie w wygodne akcesoria sypialniane – np. od marki http://www.hilding.pl/. Jeśli kręgosłup ma w łóżku należyte podparcie, ewentualny ból pleców i brzucha jest mniej dokuczliwy.
Cykl miesiączkowy w bardzo dużym stopniu determinuje samopoczucie każdej kobiety. Ważne jest to, aby poznać swoje ciało i zaopatrzyć się w różne strategie pozwalające na poprawienie swojego samopoczucie w najbardziej newralgicznych punktach cyklu.