Nie ma wątpliwości, że pierwszy dzień w nowej pracy to zawsze spore wyzwanie. Zależy nam na tym, aby zrobić dobre wrażenie, a do tego pragniemy szybko zrozumieć zasady funkcjonowania w nowym miejscu. Nic dziwnego, że może to generować dodatkowy stres. Czy da się jednak go zmniejszyć? Sprawdź sam!

Dobrze się przygotuj

Pierwszy dzień w nowej pracy od zawsze kojarzy się negatywnie. Może wydawać nam się, że to chwila, która przesądzi o całym naszym pobycie w nowej firmie. Mimo że jest to bardzo ważny dzień, wcale to nie oznacza, że już wtedy musimy wszystko umieć! Skupmy się raczej na byciu przyjaznym i poznawaniu swoich współpracowników, zamiast staraniu się, aby wszystko wychodziło nam idealnie za pierwszym podejściem. Wcześniej możemy jedynie zadbać o to, aby dowiedzieć się parę faktów o nowym miejscu pracy, tak abyśmy pokazali innym, że wiemy, po co tu przyszliśmy. Warto też przygotować coś o sobie – jeszcze przed wyjściem zastanówmy się, jak się przedstawimy i co chcemy powiedzieć o sobie. Opowiedzmy, czym się wcześniej zajmowaliśmy, a także jakie jest nasze stanowisko w obecnej firmie. To będzie świetny pierwszy krok do integrowania się z innymi pracownikami.

Nie bój się pytać

Pierwszy dzień w nowej pracy - jak się do tego przygotować?Pierwszy dzień pracy jest dla wielu osób tak stresujący, ponieważ nie wiedzą, czego się dokładnie spodziewać. Musimy pamiętać o tym, że to normalne, że w nowej firmie nie będziemy wszystkiego wiedzieć. Potrzebny będzie czas, aby do wszystkiego się przyzwyczaić. Aby ułatwić sobie ten proces, zadawajmy pytania. Nie bójmy się odezwać nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że chcemy dopytać się o coś niemądrego. Im więcej pytań zadamy na początku, tym łatwiej będzie nam w późniejszym czasie. Często nawet te oczywiste rzeczy mogą wzbudzać nasze wątpliwości. Wówczas zdecydowanie lepiej poprosić o poradę, niż stresować się samemu, że nie jesteśmy w stanie czegoś zrobić. Co więcej, zadawanie pytań pokaże, że jesteśmy zainteresowani tym, co dzieje się w firmie i że pragniemy szybko nauczyć się jej funkcjonowania. Jest to przejaw proaktywnej postawy, która na pewno zostanie doceniona przez naszych współpracowników, a do tego przyczyni się do tego, że będziemy wydawali się kompetentni i zdecydowani. Możemy nawet przygotować sobie listę pytań, które chcemy zadać. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się, że nie wiemy, jak coś zrobić.

Zapanuj nad nerwami

Stres to największy wróg w wielu sytuacjach. Pierwszy dzień pracy to zdecydowanie jedna z nich. Silne zdenerwowanie może sprawić, że staniemy się mniej pewni siebie i bardziej skryci. Może też utrudnić koncentrację i wpłynąć szkodliwie na naszą produktywność. Z tego powodu tak ważne jest, aby przed pierwszym dniem pracy odpowiednio się zrelaksować. Przeznaczmy sobie czas tylko dla siebie i poświęćmy się wtedy odprężającym czynnościom, takim jak gorąca kąpiel, medytacja czy oglądanie ulubionego filmu. Jeśli chcemy mieć pewność, że wtedy będziemy mogli cieszyć się najwyższym komfortem, zapewnijmy sobie dopasowane podłoże snu. Materac Hilding Breakdance sprawdzi się idealnie. Jest to model piankowy, który pomoże naszym mięśniom się skutecznie rozluźnić. Inne artykuły sypialniane, które również mogą wpłynąć na naszą wygodę, znajdziemy na stronie www.hilding.pl. Warto o to zadbać, ponieważ dzięki tym elementom będziemy mogli swobodnie się wyspać. To sprawi, że rano obudzimy się wypoczęci i pełni energii, którą będziemy mogli wykorzystać w nowej firmie. W dzień rozpoczęcia pracy pamiętajmy o tym, aby skupić się na pozytywnym myśleniu. Przewidywanie wszystkiego w ciemnych barwach w niczym nam nie pomoże. Myśląc optymistycznie, sprawimy, że poziom naszego stresu znacznie się zmniejszy, a my staniemy się o wiele spokojniejsi.

Zastosuj się do dress code’u

Nie można ukryć, że wygląd ma istotny wpływ na to, jak inni nas odbierają. Pierwszego dnia w nowej pracy chcemy prezentować się estetycznie i elegancko. Unikajmy zbyt ekstrawaganckich lub niechlujnych strojów. Najlepiej postawić tu na prostotę i minimalizm. Dobrym wyjściem będzie ubranie się podobnie jak na rozmowę rekrutacyjną. Szykowny strój pokaże, że traktujemy nasz pierwszy dzień na poważnie. Jeśli nie umiemy znaleźć informacji dotyczącej tego, jaki dokładnie dress code panuje w firmie, warto skontaktować się z rekrutem, który przeprowadzi z nami rozmowę – on na pewno doradzi nam, co będzie najlepszym rozwiązaniem.

Pamiętaj o skromności

Bycie skromnym podczas początku swojej przygody w nowej pracy na pewno nam nie zaszkodzi. Nawet jeśli mamy wiedzę w jakimś temacie, powinniśmy pozwolić, aby współpracownicy mogli nam swobodnie wszystko wyjaśnić. Nie odrzucajmy wskazówek od innych. Musimy też pamiętać o tym, że kiedy ktoś zapyta nas o byłego pracodawcę, powinniśmy wyrażać się o nim z szacunkiem. Nawet jeśli poprzednia praca nie była idealna, powstrzymajmy się od zbyt surowych ocen.

Nie zniechęcaj się

Pierwszy dzień w nowej pracy może być okropnie wymęczającym doświadczeniem. Wracając do domu, na pewno zaczniemy analizować minione momenty i konwersacje. Pamiętajmy, aby nie być zbyt ostrym zarówno dla siebie, jak i dla samego miejsca pracy. Jeśli zrobiliśmy jakąś gafę bądź zapytaliśmy o coś oczywistego, nie przejmujmy się tym – wszyscy wiedzą, że dopiero się uczymy. Bez wątpienia będą patrzeć na nas z przymrużeniem oka jeszcze przez jakiś czas. Kiedy to jednak miejsce pracy nie zrobiło na nas takiego wrażenia, jak się spodziewaliśmy, nie jest to powód do załamywania się. Na początku wszystko wydaje się zupełnie inne. Dajmy sobie czas, ponieważ może okazać się, że wkrótce świetnie zaaklimatyzujemy się w firmie i będzie nam tam naprawdę dobrze. Niech pierwsze kilka dni będą swego rodzaju okresem próbnym, który pomoże nam ocenić, jak się tam czujemy.

Pierwszy dzień w nowej pracy to ważna chwila, która jednak wcale nie musi być stresująca! Jeśli odpowiednio się przygotujesz, możesz być zupełnie spokojny. Pamiętaj o tym, że jesteś tam, aby dopiero się wszystkiego nauczyć – pozwól sobie na to! Dzięki temu znacznie łatwiej przyjdzie Ci zaaklimatyzowanie się w nowej przestrzeni.