Wiele osób, które zadają sobie poważne pytanie „jaki materac kupić?” – poważne, gdyż z dalekosiężnymi konsekwencjami dla zdrowia – zastanawia się, czy lepszy będzie materac piankowy czy sprężynowy. Jest jeszcze trzecia odpowiedź na to pytanie: materac hybrydowy. To realna alternatywa dla materacy o prostszej budowie. Być może nawet nie alternatywa, ale wybór materaca, który łączy w sobie to, co najlepsze w materacach sprężynowych i piankowych. Zajmiemy się więc konstrukcjami hybrydowymi materacy. Takie „dwa w jednym” ma niewątpliwe zalety.

Materac hybrydowy – co to?

„Hybryda” znaczy tyle, co „połączenie elementów, skrzyżowanie, utworzenie całości ze składników, itd.”. W materacach hybrydowych to połączenie polega na opracowaniu konstrukcji materaca, która zawiera zarówno rozwiązania z klasycznych materacy ze sprężynami i materacy zbudowanych wyłącznie z pianki (tego lub innego rodzaju). Najlepsze materace hybrydowe zawierają harmonijne uzgodnienie w swojej budowie wszystkiego, co cenimy najbardziej w materacach sprężynowych i piankowych jednocześnie. Wnętrze materaca hybrydowego jest więc wypełnione warstwą składającą się ze sprężyn, ale znajdą się w nim także warstwy pianek. Brzmi atrakcyjnie, prawda? I tak jest w istocie. Takie firmy jak np. szwedzki Hilding (mamy teraz na myśli producentów oferujących prawdziwą jakość) zdołały opracować w swoich warsztatach i laboratoriach projekty materacy przewyższające oba „czyste” typy: wyłącznie sprężynowe lub wyłącznie piankowe. Okazało się, że zdolni inżynierowie i nowe trendy w projektowaniu materacy (w przypadku Hilding są to autorskie projekty firmy, która wytwarza materace dla całego świata już prawie przez wiek), przy pewnym nakładzie pracy i myśli technicznej zorientowanej ostatecznie na wartości zdrowia i komfortu użytkowników – potrafią zagrać nową kartą, sięgnąć do najlepszych wzorców i wybrać z nich to, co najistotniejsze. Tak powstały materace hybrydowe, które łączą amortyzację sprężynową ze wszystkimi zaletami nowoczesnych pianek.

Kto powinien wybrać materac hybrydowy?

Czy warto kupić materac hybrydowy?Chyba nie ma drugiej tak uniwersalnej grupy materacy jak materace hybrydowe. Jaki materac wybrać? Być może właśnie hybrydowy, ponieważ nawet osoba obłożnie chora na nabawi się na nim odleżyn (skuteczność porównywalna z materacami medycznymi), nawet osoba, której lekarz zalecił zmianę podłoża spania ze względu na kłopoty z kręgosłupem, może wybrać materac hybrydowy. Większe modele (np. 180×200) materacy hybrydowych przyjmą dwie osoby nawet o bardzo różnej wadze. Alergicy też skorzystają na nich. Tak samo osoby zagrożone schorzeniami układu kostno-mięśniowego (działanie profilaktyczne), sportowcy, osoby potrzebujące dobrej regeneracji po wysiłku fizycznym. Oczywiście standardowy użytkownik nie jest ani chory, nie uprawia też wyczynowo sportu, jednakże z pewnością doceni unikalny komfort i zdrowy sen (podstawa zdrowia!) na materacu hybrydowym.

Jaka jest cena dobrego materaca hybrydowego?

Wielu specjalistów zgodzi się, że materace hybrydowe mogą zostać uznane za zapewniające najwyższy komfort użytkownikom spośród wszystkich typów materacy. Ale te niesamowite wrażenia wynikają z ich złożonej konstrukcji, która wymaga trochę więcej czasu nawet w procesie produkcyjnym. Zatem materace hybrydowe mogą być nieco droższe niż inne modele. Wiele zależy też od rozmiarów materaca. Niewielki materac hybrydowy od Hilding możemy otrzymać już za trochę więcej niż 2000 PLN, ale materac hybrydowy 160×200 dla dwóch osób może być nawet trzy razy droższy. Jakość snu na materacach hybrydowych jest znakomita, ale ten luksus wymagał prawdziwego przełomu w myśleniu o materacach, a sama technologia hybrydowa wymaga znacznie więcej od producenta, zatem hybryda w dużym łożu małżeńskim (opieramy się nadal na danych od Hilding) może kosztować ponad 4000 PLN.

Co odróżnia materace hybrydowe od piankowych?

To pytanie należało sobie postawić, gdyż jest często zadawane. Przez materac piankowy rozumiemy materac stworzony wyłącznie z pianki. Pianki występują w różnych rodzajach, posiadają bardzo ciekawe właściwości sprzyjające naszemu komfortowi i zdrowiu. Ale materace hybrydowe nie tylko zawierają pianki syntetyczne. W ich konstrukcji znajdują się też sprężyny (np. nowoczesne minisprężyny multipocket). Tak więc hybrydowy materac to taki, w którym połączono dwa główne typy materacy, harmonijne złożenie warstwy sprężyn kieszeniowych oraz pokładów wysokiej jakości pianek. Materace hybrydowe są najbardziej zaawansowanymi konstrukcjami używanymi w budowie tych produktów.

Polecane materace hybrydowe Hilding

Na zakończenie powiemy o tym, na co wszyscy czekają. Przejdziemy do samych konkretów i zaprezentujemy dwa materace hybrydowe, które można uważać za wzorcowe konstrukcje tego typu. Oba materace pochodzą od Hilding, mamy na myśli wyjątkowe modele hybryd: Hilding Electro oraz Hilding Dance. Wybór prezentacji nie jest przypadkowy, gdyż powszechnie uważa się, że to właśnie Hilding wiedzie prym w dziedzinie materacy hybrydowych. Poza tym Electro i Dance stanowią doskonałą realizację idei hybrydowości materaca, zatem na ich przykładzie można się wiele nauczyć (np. dowiedzieć się jaki powinien być hybrydowy materac „z górnej półki” i na tej podstawie oceniać konkurencyjne produkty).

W porządku. Najpierw Hilding Electro. W tym modelu hybrydowość osiągnęła w pełni zgodne dopełnianie się: zastosowano najnowsze rozwiązania sprężynowe i połączono je z całym dobrodziejstwem pianki. Jeżeli sprężyny, to nie byle jakie, ponieważ Electro kryje we wnętrzu osiągnięcie techniczne nazywane „multipocket”, czyli olbrzymie zagęszczenie mikrosprężyn kieszeniowych. Jeżeli pianki, to tylko najlepsze, bo Electro korzysta z Fusion – to pianka należąca do najbardziej wytrzymałych i długowiecznych, ponadto bardzo dobrze radzi sobie ze zbytnim zawilgoceniem. Taka hybryda w budowie materaca już na pierwszy rzut oka nie pozostawia wątpliwości, że materac musi być wygodny. Ale jeżeli jeszcze nie leżeliście na nim, to nie wiecie jak wygodny jest naprawdę. Każdy centymetr kwadratowy pracuje nad rozkładem ciężaru ciała na powierzchni. Kilkaset doskonałych minisprężynek multipocket w kieszeniach oraz wypełnienie pianką wysokoelastyczną czynią z tego materaca miejsce głębokiego relaksu, wypoczynku, niezakłóconego snu.

Jest też równie niezwykły model materaca hybrydowego Hilding Dance. Jeżeli potrzebują Państwo wzoru, to ten materac wyznacza dziś poziom. Znajdujemy tu bardzo wiele nowoczesnych patentów i udoskonaleń. Niewielkie sprężynki nowego typu Pocket Plus są rozmieszczone bardzo gęsto, nie dość tego, ich umiejscowienie w aż siedmiu strefach materaca – z uwagą na innowacyjność Pocket Plus – jest przyczyną niewiarygodnej wręcz sprężystości. Na tym moglibyśmy się zatrzymać, ale Hilding w modelu Dance proponuje hybrydowość. Dwie wierzchnie płaszczyzny zostały zaopatrzone w piankę wysokoelastyczną HR oraz piankę reagującą na temperaturę. Ten materac hybrydowy reaguje nawet na mrugnięcie okiem… No dobrze, to była może przesada, ale Hilding Dance pracuje nawet wtedy, gdy lekko poprawisz ułożenie dłoni przed snem…

Dwa wymienione powyżej materace hybrydowe od Hilding mogą służyć za kompas przy wyborze najlepszej hybrydy, lecz są one także dostępne już w Polsce, a więc pozostają w Twoim zasięgu. Szwedzki Hilding daje na te produkty pełne 15 lat gwarancji.