Bycie w relacji to nie tylko pozytywne emocje i poczucie bliskości. Nierzadko związki wymagają od nas sprostania czoła różnym wyzwaniom i trudnościom. Jednym z nich będzie stawianie granic. Choć to kluczowy element, który jest niezbędny do tego, aby relacja była zdrowa, nie jest łatwo go wdrożyć. Dowiedz się, jak stawiać granice i dlaczego warto to zrobić!

Czym są granice w relacji?

Granice to podstawa partnerskich relacji, w których każda ze stron jest na równi. Granice są bowiem potrzebne do tego, aby wyrażać swoje potrzeby. Są informacją dla drugiej osoby, którą powinny uszanować. Granice możemy określić też jako pewien rodzaj emocjonalnej przestrzeni pomiędzy nami, a naszymi bliskimi. Przestrzeń ta jest niezbędna do tego, abyśmy mogli zachować swoje poczucie odrębności. Granice mogą też przybrać postać idei, którymi się kierujemy. Jasno określone zasady sprawiają, że relacja jest przejrzysta, klarowna i łatwiej jest nam się dogadać. Możemy tak też określić zdrowy dystans. To właśnie dzięki niemu możemy pozostać sobą i rozwijać swoją wyjątkowość. Pozwala on nam też na to, aby przesadnie nie brać na siebie emocji i problemów innych. Rodzaje granic są różne. Główne z nich to zdecydowanie granice emocjonalne oraz fizyczne. Oprócz tego istnieją też granice prywatności, intymności, zaufania.

Dlaczego stawianie granic jest ważne?

Jak wyznaczyć granice w relacji?Widzimy, że granice to coś, czego nie powinno zabraknąć w każdej relacji. To właśnie dzięki nim możemy tworzyć z kimś związek, nie tracąc przy tym siebie. Niestety, nie zawsze jest tak, że bliskie nam osoby mają na nas pozytywny wpływ. Jest wiele relacji, w których jedna ze stron krzywdzi drugą. Może to przybierać różne postacie. Często chodzi o manipulowanie, kontrolowanie czy umniejszanie czyjeś wartości. Nie ma wątpliwości, że takie działanie może znacząco pogorszyć czyjeś samopoczucie. Co więcej, brak granic często prowadzi do większej ilości kłótni i napięć w związku. Stwarza się tu miejsce dla niepewności i niepokoju, które mogą wpłynąć na nawet najlepiej dogadującą się parę. Brak jasnych komunikatów powoduje, że dopowiadamy lub wyolbrzymiamy niektóre rzeczy. Wyraźnie postawione granice zapewniają za to pewność i spokój, który sprzyja relacji. Tak jak zostało wspomniane to wcześniej, stawianie na swoim i wyrażanie swojego zdania jest niezbędne dla zachowania poczucia odrębności. To dzięki temu możemy się rozwijać jako osoba.

Dlaczego ludzie boją się stawiać granic?

Pomimo tego, że stawianie granic jest kluczowym elementem związku, wiele osób boi się tego kroku. Stawianie granic polega bowiem na jasnym określeniu swoich potrzeb, do czego wielu nie ma odwagi. Brak pewności siebie sprawia, że wolimy sobie umniejszać, niż szczerze powiedzieć, co myślimy o danej sprawie. Brakuje nam ponadto asertywności, dzięki której moglibyśmy swobodnie odmawiać. Oprócz tego sami nie wiemy, czego tak naprawdę pragniemy. Często też bardziej zważamy na to, co czują inni, a nie my sami. Obawiamy się, że postawienie granicy mogłoby zranić drugą osobą, dlatego tego nie robimy. Nawet wtedy, gdy pozostawanie w obecnej sytuacji rani nas.
Dowiedz się, jakie są Twoje granice

Dobre poznanie siebie i swoich potrzeb jest kluczem do tego, aby opanować umiejętność stawiania granic. Wiedząc, co pragniemy, a co takiego nas rani, będziemy mogli zakomunikować to innym. Warto poświęcić czas na to, aby uważnie się obserwować. Dzięki temu zauważymy na przykład, jakie rzeczy wzbudzają w nas dyskomfort. Powinniśmy też jasno wyznaczyć swoje wartości i cele. Będziemy mogli łatwo odrzucić to, co z naszymi wzorcami nie jest spójne.

Pamiętaj o asertywności

Asertywność to zdolność, która może znacznie ułatwić nam życie. To właśnie dzięki niej nie pozwolimy innym na to, aby nas wykorzystali. Bycie asertywnym pozwoli nam postawić granice i wytrwać przy nich. Nie będziemy bowiem podatni na słowa innych. To spowoduje ponadto, że będziemy konkretni i konsekwentni w naszych postanowieniach. Inni będą wiedzieli, że nie mogą ot tak naruszyć naszej przestrzeni.

Komunikuj się

Kolejną rzeczą, której zdecydowanie nie może zabraknąć w żadnym związku, jest komunikacja. Jest ona niezbędna również podczas stawiania granic. Zamiast milczeć i ignorować problem, powinniśmy jasno o nim mówić. Informujmy naszego partnera o tym, jak się czujemy. Nie zakładajmy, że druga strona zawsze będzie wiedziała, o co nam chodzi. Dopiero wtedy, gdy coś oznajmimy, będziemy mogli tego wymagać. Komunikacja pomoże nam w szybszym rozwiązaniu konfliktów i nieporozumień. Dzięki niej sprawimy, że nasz związek będzie lepszy.

Spędzaj czas ze sobą

Nawet jeśli jesteśmy z kimś w związku, nie oznacza to, że mamy cały swój czas poświęcać drugiej osobie. Bardzo ważne jest pielęgnowanie relacji z samym sobą. Wpływa to pozytywnie na poczucie odrębności, które jest niezwykle istotną częścią nas. Powinniśmy ciągle rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Nie wahajmy się spotykać z innymi znajomymi. Dzięki temu nie dojdziemy do sytuacji, w której nie wiemy, kim tak naprawdę jesteśmy bez naszego partnera. Spędzanie czasu samemu może być wspaniałą okazją do tego, aby się odprężyć i wyciszyć. Przebywając w pojedynkę, łatwiej będzie nam zrozumieć swoje emocje i myśli. Nie ma wątpliwości, że od czasu do czasu będzie to potrzebne. Aby mieć stuprocentową pewność, że się skutecznie zrelaksujemy, powinniśmy zadbać o naszą wygodę. Zatroszczmy się przede wszystkim o komfortowe podłoże snu, na którym będziemy mogli wypocząć. Potrzebny będzie nam do tego idealny materac. Dopasowany do siebie model wybierzmy nie tylko na podstawie naszych preferencji, ale także odpowiedniego rozmiaru. Jeśli poszukujemy niestandardowych wielkości i nie tylko, odwiedźmy stronę https://sleepinghouse.pl/160-materace-140×190-cm.

Stawianie granic to niezwykle cenna umiejętność. Dzięki niej możemy budować zdrowe, dorosłe relacje. Wiedząc, jak postawić na swoim i walczyć o swoje zdanie, unikniemy sytuacji, w której ktoś nas wykorzystuje lub źle traktuje. Będziemy mogli zadbać o swój dobrostan i upewnić się, że bycie z kimś w relacji nie wpłynie na nas negatywnie.

Przeczytaj także: Jak wybrać idealną kołdrę na chłodne noce? Poradnik na jesień i zimę