Otyłość i nadwaga to powszechne problemy zdrowotne u kotów. Warto zdać sobie sprawę z tego, że niestety w większości przypadków to właściciele są za to odpowiedzialni. Dlatego należy pamiętać o odpowiedzialności, która ciąży na opiekunach wszystkich zwierząt domowych i zapobiegać tyciu! Z kolei po zauważeniu nadmiarowych kilogramów, jak najszybciej warto udać się do lekarza weterynarii i poprosić o pomoc w stworzeniu planu odchudzania. Jak zapewnić kotu ruch i zredukować nadmierną ilość tkanki tłuszczowej?

Otyłość, a nadwaga

Podobnie jak w przypadku ludzi, również w kontekście kotów wyróżnia się nadwagę i otyłość. Wiele osób błędnie stosuje te terminy zamiennie. Zdecydowanie łatwiej jest się pozbyć nadwagi. Mamy z nią do czynienia wówczas, gdy masa ciała kota jest większa od prawidłowej maksymalnie o 30%. Z kolei otyłość to zwiększenie wagi o ponad 30%! Kota z nadwagą można poznać po wyczuwalnych żebrach i brzuchu, który pozostaje w linii klatki piersiowej. Cechą charakterystyczną jest po prostu zwiększenie szerokości brzucha. Z kolei otyłe są koty przypominające kreskówkowego Garfielda. Mają krótkie łapy, a ich brzuchy są bardzo obwisłe.

Przyczyny nadwagi i otyłości u kotów

Szacuje się, że aż 44% kotów żyjących w Polsce cierpi na nadwagę, a 13% na otyłość. Są to przerażające statystyki. Jednak jakie przyczyny wpływają na to, że problem nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej jest tak powszechny?

  • Koty, a nadwaga - jak zapewnić pupilowi ruch?Zbyt mała ilość ruchu – koty niewychodzące często nie wykazują same z siebie silnego dążenia do aktywności fizycznej. Jednak to nie znaczy, że nie lubią się ruszać! Każdy właściciel powinien być zaangażowany w przynajmniej godzinę zabawy w ciągu dnia. Wędka, laser czy piłka to idealne akcesoria, które są w stanie zachęcić do ruchu nawet najbardziej leniwych pupili. Niektóre koty chętnie wychodzą też na spacery na smyczy – wymaga to jednak przeprowadzenia odpowiedniego szkolenia.
  • Karma słabej jakości – wysokoprzetworzona karma (w szczególności sucha) zwiększa prawdopodobieństwo zjadania przez kota zbyt dużej ilości kalorii.
  • Zbyt duże posiłki – kot nie powinien mieć dostępu do karmy przez 24 godziny. Należy podawać mu jedzenie kilka razy w ciągu dnia. Poza tym, smakołyki powinny stanowić rzadkość, a w przypadku ich podania, posiłek należy zmniejszyć.
  • Choroby – zdarza się, że koty stają się zbyt grube z innych powodów niż nieprawidłowe działania właściciela. Nadczynność tarczycy i nadnerczy, chora wątroba czy wodobrzusze, to najczęstsze choroby sprzyjające otyłości i nadwadze.
  • Leki – istnieją środki farmakologiczne, takie jak sterydy i gestageny, które rozregulowują metabolizm i gospodarkę hormonalną stwarzając warunki utrudniające utrzymanie prawidłowej wagi.
  • Predyspozycje genetyczne – rasy takie, jak kot europejski czy kot brytyjski znajdują się w wysokiej grupie ryzyka i często chorują na otyłość.
  • Kastracja – po sterylizacji i kastracji zapotrzebowanie organizmu na energię staje się zdecydowanie mniejsze. Dlatego wówczas weterynarze zalecają przejście na mniej kaloryczną karmę.

Dlaczego otyłość jest niebezpieczna?

Następstwa otyłości u kota wiążą się z wieloma zagrożeniami dla ogólnego stanu zdrowia. Można podsumować je krótkim stwierdzeniem – “otyłość skraca życie”! Przede wszystkim, bardzo groźne są potencjalne zaburzenia w zakresie funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Najczęściej są to zwyrodnienia zastawek, wszelkiego rodzaju arytmie, a także nadciśnienie (jest ono tak samo poważną chorobą, jak u ludzi). Niebezpieczne są też nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania układu ruchu. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej sprawia, że koty cierpią na zaburzenia oddychania. Cały tłuszcz uciska przeponę i płuca, a ciało ciągle pozostaje niedotlenione.

Jednak to nie wszystko! Nadwaga i otyłość to także zaburzenia gospodarki hormonalnej, choroby dermatologiczne, komplikacje związane z rozrodczymi funkcjami organizmu, większa podatność na kamicę moczową i niższa odporność. Nie można pominąć również tego, że grube koty bardzo ciężko znoszą wszelkiego rodzaju zabiegi chirurgiczne. Zwiększa się ryzyko niewybudzenia się z narkozy. Lekarze mają problemy z dostępem do niektórych miejsc w jamie brzusznej, a ryzyko powstania zakażenia w ranie pooperacyjnej widocznie wzrasta.

Odchudzanie kota – najważniejsze zasady

Większość właścicieli uwielbia wraz ze swoim kotem spędzać czas na kanapie lub w sypialni – na wygodnym materacu ze sklepu https://sleepinghouse.pl/138-materace-180×200, pod ciepłym kocem i z kubkiem gorącej herbaty. Jednak gdy kot choruje na otyłość, konieczne jest natychmiastowe zmodyfikowanie przyzwyczajeń. Zwierzak koniecznie musi się ruszać! Jednocześnie, na początku nie można przesadzić z intensywnością ćwiczeń. Nadmiar tkanki tłuszczowej obciąża cały układ ruchu i sprawia, że zwiększone jest ryzyko kontuzji. W ekstremalnych przypadkach lekarze weterynarii zalecają korzystanie z bieżni wodnych, które odciążają stawy.

Konieczna jest też zmiana diety. Dawkę pokarmu powinno się ograniczać stopniowo i dzielić na kilka posiłków w ciągu dnia. Skuteczne jest wprowadzenie karmy niskokalorycznej, która jako źródło białka wykorzystuje np. mięso z królika lub ryby. Należy mieć na uwadze to, że skuteczny proces redukcji wagi powinien być przeprowadzany pod czujnym okiem wykwalifikowanego weterynarza, który będzie regularnie badał zwierzę i kontrolował jego stan zdrowia.

Otyłość u kota to poważny problem, który czasem może wiązać się z wieloma wyzwaniami. Nadmiarowe kilogramy zdecydowanie łatwiej jest zdobyć, niż stracić. Każdy właściciel powinien pamiętać o tym, że przekarmianie zwierzaka i ograniczanie mu ruchu jest świadomym wyrządzaniem pupilowi krzywdy! Dlatego tak ważne jest systematyczne kontrolowanie stanu zdrowia zwierzaka i zapobieganie otyłości.

Przeczytaj też:

  1. Fazy snu, czyli jak spać, by rano obudzić się wypoczętym?
  2. Test materacy do spania – na co zwrócić uwagę dobierając materac?
  3. Materace medyczne – dla kogo?