W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o tym, że ktoś ma nietolerancję glutenu i musi stosować dietę bezglutenową oraz produkty pozbawione tej substancji. Jest on białkiem roślinnym, które występuje w pszenicy i jej odmianach, a także znajduje się w życie czy jęczmieniu. A skąd wynika alergia na gluten?
Przyczyny nietolerancji glutenu
Gluten to jeden z najczęstszych alergenów pokarmowych. Występuje on w większości produktów spożywczych i jest obecny w pieczywie, makaronach czy wielu kaszach. Co więcej, białko to nadaje odpowiedniej konsystencji oraz kleistości wielu produktom, przez co jest stosowany jako dodatek do ciast, batonów czy innych słodyczy. Ich spożycie u niektórych osób może wywołać alergię, czyli nieprawidłową reakcję układu immunologicznego na określony składnik – w tym przypadku gluten. Jest ona zależna od swoistych przeciwciał klasy IgE, przez co dochodzi do licznych objawów, najczęściej ze strony układu pokarmowego, jednak nie tylko. Zatem, czego możemy spodziewać się w przypadku alergii na gluten?
Objawy nietolerancji glutenu
Tak naprawdę alergia na gluten może objawiać się na wiele sposobów, a za najczęstsze objawy uznaje się:
- wzdęcia,
- biegunki,
- duszności,
- obrzęk dróg oddechowych,
- pokrzywka,
- świąd skóry.
Zaobserwowania któregokolwiek z tych objawów może być pierwszym krokiem do wykonania niezbędnych badań. Należy jednak zauważyć, kiedy one się pojawiają i np. po spożyciu jakich pokarmów.
Co wolno, a czego nie wolno jeść przy nietolerancji glutenu?
Objawy alergii na gluten mogą być tak silne, że będziemy wyłączeniu z właściwego funkcjonowania w ciągu dnia. Czas ten zazwyczaj spędzamy w łóżku, gdzie komfort zapewnia nam materac piankowy. Wówczas warto zastanowić się, jakie bardzo zmieni się nasza dieta. Powinniśmy zatem pamiętać, że:
- do produktów, które możemy spożywać na diecie bezglutenowej, zaliczyć można: warzywa, owoce, kaszę gryczaną, ryż, soję, orzechy, rybny, mięso, kawę i herbatę,
- do produktów, których nie możemy spożywać na diecie bezglutenowej, zalicza się: pszenica, żyto, jęczmień, pieczywo, makarony, ciasta, ciastka, kasza jęczmienna oraz kasza pęczak.
Popularność diet bezglutenowych rośnie, a szereg produktów pozbawionych tego białka jest dostępny w popularnych marketach spożywczych. Oznacza to, że nie musimy rezygnować z ulubionych produktów – wystarczy znaleźć je tylko w innej odsłonie!