Coraz większa część z nas ma świadomość tego, jak dużą rolę w naszym życiu odgrywa zdrowy sen. To właśnie on pozwala nam prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia, a także wspomaga liczne procesy zachodzące w naszym organizmie. Można go rozpoznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci i pełni energii, a charakteryzuje go wysoka jakość, odpowiednia długość oraz głębokość. Jednak, od czego zależy spokojny sen w sypialni?

Zdrowy sen a kolory w sypialni

Kolory potrafią oddziaływać na nasze samopoczucie. W celu spokojnego odpoczynku warto stworzyć wnętrze, które uspokoi nasze zmysły i zrelaksuje ciało. Z uwagi na to, w sypialni warto postawić na stonowane barwy, które wyciszają. Idealnie sprawdza się też pastelowe i jasne odcienie beżu, różu, szarości, błękitu czy zieleni. Aby móc przełamać tonację panującą w sypialni, możemy postawić na mocny akcent, jednak nie może on być dominująca.

Zdrowy sen a tekstylia w sypialni

Chyba w każdej sypialni znajdziemy różnego rodzaju tekstylia. Do nich zalicza się m.in. koc, poduszki dekoracyjne, zasłony czy narzuta na łóżko. Ich materiałowa struktura może z powodzeniem gromadzić kurz, który przyczynia się do obniżenia jakości wypoczynku. Co więcej, często stanowi przyczynę objawów alergii. Z uwagi na to, warto zredukować ich ilość lub po prostu częściej prać. W ten sposób stworzymy dla siebie komfortowe i przede wszystkim higieniczne środowisko do snu.

Zdrowy sen a aromaterapia w sypialni

Od czego zależy spokojny sen w sypialni?Aromaterapia to prosta metoda medycyny naturalnej, która opiera się na wykorzystaniu, chociażby olejków eterycznych w celu redukcji licznych schorzeń, takich jak ból głowy czy bezsenność. Z uwagi na to, warto postawić na produkty, które w swoim składzie mają m.in. olejek lawendowy, różany, rozmarynowy czy pomarańczowy! Można do nich zaliczyć świece zapachowe lub zainwestować w nebulizator, który zamienia olejek eteryczny w aromatyczną mgiełkę.

Zdrowy sen a rozmiar łóżka

Rozmiar łóżka w znaczący sposób oddziałuje na komfort wypoczynku, gdyż zapewnia nam dostateczną ilość miejsca. Tradycyjnie łóżka dla dorosłych mają 200 cm długości. Kwestia szerokości zależy od kilku czynników. Dla singli zaleca się modele od 80 cm do nawet 120 cm szerokości – kwestia ta zależy od tego, jak dużą sypialnią dysponujemy. Można jednak wyjść z założenia, że im więcej miejsca mamy, tym lepiej. Natomiast parom zaleca się minimum 140 cm szerokości, czyli po 70 cm dla osoby. Najlepszym rozwiązaniem będą duże modele, np. 180×200 cm lub 200×220 cm.

Zdrowy sen a materace

Nie od dziś wiadomo, że materac od pisania to najważniejszy element wyposażenia każdego łóżka, a tym samym – sypialni. Wynika to z faktu, iż wyróżnia się innowacyjną budową oraz właściwościami, dzięki którym jest w stanie zapewnić jak najlepsze wsparcie zarówno dla kręgosłupa, jak i całej sylwetki użytkownika. Przyczynia się to do właściwej regeneracji mięśni, a także minimalizuje dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa. Chcąc wybrać dla siebie najlepszy model, warto w pierwszej kolejności postawić na osobiste potrzeby i preferencje, do których zalicza się m.in. stopień twardości czy rodzaj wypełnienia.

Zdrowy sen a poduszki

Sam materac, pomimo swoich wyjątkowych właściwości, nie jest w stanie zapewnić nam komfortowego i zdrowego wypoczynku. Musi on współgrać z innymi elementami wyposażenia łóżka, do których zalicza się m.in. poduszka. Pełni ona podobną funkcję, gdyż zapewnia stabilizację, ale konkretnie górnych partii ciała, do których zalicza się głowa, barki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym. W ten sposób jest w stanie odciążyć mięśnie i zapewnić im całkowitą regenerację. Przy jej wyborze powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj wypełnienia, wysokość czy stopień twardości.

Zdrowy sen a kołdry

Po ułożeniu głowy na poduszkę i ułożeniu się na materacu przychodzi czas, żeby się przykryć. W tym celu sięgamy po kołdrę, która jest w stanie przyjemnie otulić nasze ciało. Jednak jej główną funkcją jest zapewnienie nam odpowiedniego komfortu termicznego, dzięki czemu nasze ciało nie przegrzewa się, ani nie wychładza. Na współczesnym rynku znajdziemy liczne modele, w tym kołdry naturalne i syntetyczne, dlatego przy ich wyborze warto uwzględnić takie kwestie, jak rodzaj wypełnienia, rozmiar czy gramatura. Zaleca się, aby kołdra była 20-40 cm szersza od materaca, przez co będzie w stanie zapewnić komfortowe warunki do wypoczywania.

Zdrowy sen a akcesoria sypialniane

Aby materac mógł odpowiednio odgrywać swoją rolę, warto zainwestować w stelaż. Stanowi on najlepsze wsparcie podłoża do spania, a dodatkowo wpływa na komfort snu. Do innych, ale równie ważnych akcesoriów sypialnianych zaliczyć można pościel, czyli zestaw poszewek na kołdrę i poduszki. Odpowiada ona za zabezpieczenie ich przed uszkodzeniem mechanicznym, a także chroni przed zabrudzeniem. Podobną funkcję pełni prześcieradło, które nakładamy na materac. W ostatnim czasie pojawiły się również ochraniacze na materac, które zabezpieczają go przed zanieczyszczeniami, jak i wilgocią, przez co stwarzają higieniczne warunki do wypoczywania.

Zdrowy sen a zabawki do usypiania

W dzisiejszych czasach coraz większą popularność zyskują zabawki do usypiania. Są to urządzenia odtwarzające szum, które zostały stworzone dla najmłodszych, dlatego umieszczono je w maskotce. Jednak są dostępne również wersje dla dorosłych! Pozwalają one szybciej zasnąć z uwagi na fakt, iż szum (m.in. biały czy różowy) koi nasze zmysły. Najmłodszym kojarzy się z bezpieczeństwem. Urządzenie może odtwarzać również szum padającego deszczu, morskich fal, zamieci śnieżnej czy też wód płodowych z bijącym sercem.

Nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale na sen przeznaczamy średnio ⅓ swojego życia. Warto zatem już dziś zadbać o komfortowe warunki do wypoczywania! Obejmują one wiele kwestii – w tym sposób urządzenia i aranżacji sypialni, a także odpowiednio skomponowane łóżko. Poprzez stworzenie spójnej całości jesteśmy w stanie zapewnić sobie zdrowy i spokojny wypoczynek!

Przeczytaj także: