Sport jest niezwykle ważny w życiu każdego dziecka. Ma wpływ na jego rozwój – zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Kształtowanie nawyku regularnego uprawiania aktywności fizycznej to bardzo ważny element procesu wychowania każdej pociechy. Dlaczego warto dbać o styczność ze sportem już od najwcześniejszych lat życia? Jaką dyscyplinę warto wybrać, aby przyniosła dziecku jak najwięcej korzyści zdrowotnych oraz przyjemności?
Aktywność fizyczna w życiu dziecka
Jaką rolę pełni aktywność fizyczna w życiu każdego dziecka?
- Prawidłowy proces wzrostu – ruch zawsze staje się przyczyną nacisku na chrząstkę stawową. Jest to niezwykle ważne, dla prawidłowego wzrostu! Jednak nie należy zachęcać dzieci do jakichkolwiek ćwiczeń z dodatkowym ciężarem, gdyż wówczas procesy rozwojowe obejmujące układ kostny mogą zostać zaburzone.
- Serce i płuca – ruch odgrywa ważną rolę w rozwoju układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego.
- Rozwój środowiskowy – małe dzieci mogą podczas zajęć sportowy poznawać otoczenie, nowe miejsca, zjawiska i przedmioty.
- Poprawa odporności – dzieci, które często są aktywne na świeżym powietrzu, są mniej podatne na infekcje.
Regulacja emocji – aktywność fizyczna może być nie tylko idealnym sposobem na rozwój fizyczny, ale również na naukę o sobie, swoich emocjach oraz na odnajdywanie sposobów regulacji napięcia. - Profilaktyka chorób cywilizacyjnych – nadciśnienie, wady postawy, osteoporoza, cukrzyca. Sport to podstawa profilaktyki!
- Rozwój społeczny – sporty drużynowe uczą dziecko współpracy. Każda dyscyplina stanowi okazję do nauczenia się konstruktywnych reakcji na sukcesy i porażki.
- Zapobieganie otyłości – zbyt wysoka waga ciała u dzieci stanowi w dzisiejszych czasach poważny problem. Ruch pomaga w zapobieganiu otyłości.
Aktywność ruchowa, a wiek
Potrzeby dotyczące aktywności fizycznej znacznie różnią się w zależności od wieku. We wczesnym dzieciństwie, mniej więcej do ukończenia 5 roku życia, ruch nie przybiera formy uprawiania sportu. Ważne jest wtedy zapewnienie pociechom nieskrępowanej przestrzeni i umożliwienia przybierania pozycji zgodnej z aktualnym etapem rozwoju. Maluchy mogą wiele zyskać podczas zabaw, takich jak labirynty, malowanie rękami czy stopami, pokonywanie torów przeszkód czy budowanie wież z pudełek. Wszystko to angażuje różne części ciała i rozpoczyna proces budowania koordynacji i wspomaga sprawność. Na wagę złota są też spacery na świeżym powietrzu czy stopniowa nauka jazdy na rowerze.
W młodszym wieku szkolnym, dzieci potrzebują dużych ilości ruchu. Jest to czas, w którym nabywanie nowych umiejętności jest niezwykle proste, a wysiłek fizyczny z reguły jest jedną z najbardziej lubianych przez pociechę form spędzania wolnego czasu. Jednak z drugiej strony, jest to czas, w którym może pojawić się konieczność wprowadzenia do planu tygodnia zajęć korekcyjnych, mających na celu korektę wad postawy. Problemy związane z aktywnością fizyczną pojawiają się z reguły w wieku dojrzewania. Wtedy wzrost poszczególnych części ciała może nie być spójny, a młodzież często staje się niezgrabna. Specyfika funkcjonowania społecznego i psychicznego to popularna przyczyna unikania zajęć sportowych i lekcji wychowania fizycznego.
Co zaleca WHO?
W zaleceniach WHO można odnaleźć informacje dotyczące optymalnego zaplanowania aktywności fizycznej dla dzieci w wieku od 5. do 17. lat. Podstawą dla każdej pociechy powinien być umiarkowany wysiłek – najlepiej każdego dnia. Optymalny czas trwania ćwiczeń to jedna godzina, a proponowane formy to jazda na rowerze, sporty drużynowe czy energiczny spacer. Jednak to nie wszystko! Kilka razy w tygodniu – zgodnie z zaleceniami WHO minimum 3 razy – należy zaplanować treningi wzmacniające. Nie powinny być zbyt intensywne, jednak ich rola jest nieoceniona w kwestii prawidłowego rozwoju mięśni, kości oraz w budowaniu dobrej kondycji.
Warto pamiętać o tym, że stosowanie się do zaleceń WHO to nie wszystko! Oprócz pilnowania regularnej aktywności, należy też zadbać o wypoczynek i regenerację. Kluczowe znaczenie w tym zakresie ma sen – podczas niego wszystkie tkanki rozwijają się najszybciej i najbardziej efektywnie. Właśnie dlatego w dziecięcej sypialni powinno znaleźć się wygodne podłoże do spania. Doskonała propozycja to materac https://sennamaterace.pl/114-materace-100×200.
Najpopularniejsze dyscypliny sportowe
Klasyczne są przede wszystkim wszelkiego rodzaju sporty zespołowe. Stanowią one podstawę zajęć wychowania fizycznego w szkołach, a pozalekcyjne zajęcia dodatkowe z piłki nożnej czy siatkówki są oferowane w praktycznie wszystkich miastach. Ich główną zaletą (oczywiście poza korzyściami dla zdrowia) jest socjalizacja i możliwość zdobywania kompetencji społecznych.
Popularne jest też zapisywanie dzieci na basen. Pływanie stanowi też część zajęć wychowania fizycznego w niektórych szkołach. Dużą zaletą tej dyscypliny jest jej bezpieczeństwo – ciężko tu o jakąkolwiek kontuzję. Poza tym, regularne wizyty na pływalni wzmacniają mięśnie głębokie, które pełnią ważną rolę w zapobieganiu wadom postawy – w szczególności w życiu dzieci, które wiele godzin spędzają w pozycji siedzącej.
Dzieci chętnie uczestniczą też w zajęciach ze sztuk walki. Są one bardzo interesujące i nietypowe. Mata podczas zajęć karate czy taekwondo to idealne miejsce, w którym można wyrzucić z siebie emocje w kontrolowany sposób, a także nauczyć się szacunku do drugiego człowieka. Zainteresowanie zajęciami tego typu staje się z roku na rok coraz większe, a nowe szkoły sztuk walki wyrastają na mapach miast niczym grzyby po deszczu.
Korzyści związane z uczęszczaniem na pozalekcyjne zajęcia sportowe są nieocenione. Stwarzają okazję do rozwoju fizycznego, a także wejścia do grupy i zbudowania poczucia przynależności. Warto zapewnić dziecku możliwość uprawiania sportu, aby mogło nauczyć się zdrowej realizacji i odpocząć od szkolnych, psychicznych obciążeń.